Róma "felszabadítását" ünneplik az olaszok
2010. szeptember 17. 08:47 MTI
Száznegyven éve, 1870. szeptember 20-án törte át a pápai Róma városfalát az Itáliát egységesítő királyi sereg. Róma fővárossá kikiáltásának évfordulóját háromnapos programsorozattal ünneplik.
Korábban
"Róma olasz lett. Raffaele Cadorna tábornok csapatai hajnalban áttörtek a Porta Pia városkapunál. Néhány óráig tartó ágyúzás után trikolór lobogott a Gianicolo-dombon is. A rómaiak az utcán ünnepelték az olasz sereget" - írta a Paese Sera napilap a 140 ezelőtti szeptember 20-i különkiadásában. A piemontei csapatok megdöntötték a IX. Pius vezette pápai államot, a rómaiak népszavazással csatlakoztak az egységes Itáliához, Rómát pedig a (torinói) parlament 1871 februárjában választotta meg Olaszország fővárosának.
A pontos évfordulóra ugyan még egy évet várni kell, Rómában mégis most ünneplik a város "felszabadítását". Szeptember 18-20. között utcák, terek, paloták, múzeumok emlékeznek az Itáliához való csatlakozásra. Szombaton a történelmi-politikai események lesznek a főszereplők, többek között a IX. Pius alakját elemző konferenciával. Vasárnap felelevenedik a Porta Piánál vívott csata pápai és olasz csapatok között.
Egész Olaszországból négyezer bersagliere (különlegesen képzett gyalogos katona) érkezik Rómába. Siketfajd tollakkal díszített kalapjukban futva haladnak át az egykori pápai állam határát képző, még ma is álló falakon. Száznegyven éve először a Vatikán képviselője, Tarcisio Bertone szentszéki államtitkár is jelen lesz. Szeptember 20-án az intézmények kapnak szót: Giorgio Napolitano államfőt várják a Capitolium dombján levő városházára, ahol Róma díszpolgárává avatják.
Az évforduló alkalmából a római múzeumok, minisztériumok, a jegybank épülete, a köztársaság elnök testőrségének istállói megnyitják kapuikat ingyenes látogatásra. A városi könyvtárakban az olasz egységről és a főváros Rómáról tartanak felolvasást, olasz szokás szerint az esti tüzijáték sem marad el. Szeptember 20-án este a római operaházban koncert zárja a háromnapos ünneplést az olasz Risorgimento nevében: Giuseppe Verdi, Pino Mascagni és Gioacchino Rossini zenéjével.
A 140 éves olasz főváros rendkívüli státuszt is kap. A Rómában régóta várt önkormányzati reform átalakítja a városirányítás szerkezetét, módosítja a kerületek számát. Róma polgármesteri hivatala önállóan törvénykezhet, a polgármester ezentúl részt vesz a kormányüléseken is. "Az Örök Város örökségben és feladatokban egyedülálló nemcsak Itáliában, hanem az egész világon, ezért volt szükség szélesebb hatáskörre, önállóságra, több forrásra. Róma végre ugyanolyan státuszt élvez majd, mint Tokió vagy Washington" - mondta Gianni Alemanno főpolgármester.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.