2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Frissült a nácivadász toplista

2009. április 17. 14:02 MTI

A jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ listáján a második helyen áll John (Ivan) Demjanjuk feltételezett náci koncentrációs tábori őr, akinek a kiadatása Németországnak az utolsó pillanatban akadt el. A lista a második világháború után büntetlenül maradt, feltételezett háborús bűnösöket sorolja föl a cselekmények súlyosságának sorrendjében.

Leginkább Aribert Heimet, az egykori mauthauseni koncentrációs tábor orvosát keresik. Évtizedekkel ezelőtt azt a vádat emelték ellene Németországban, hogy megölte a tábor több száz foglyát. Kevéssel büntetőperének kezdete előtt (1962-ben) eltűnt. Az idén februárban a ZDF német közszolgálati adó és a The New York Times napilap közös kutatása arra az eredményre jutott, hogy a férfi Egyiptomban rejtőzködött, de már 1992-ben meghalt.

A lista második helyén álló John (Ivan) Demjanjuk kitoloncolását egy amerikai szövetségi fellebbviteli bíróság akadályozta meg, miután a bevándorlási hatóság ügynökei kedden már elvitték Ohio állambeli házából a férfit, hogy útnak indítsák Münchenbe. Szerdán szabadon engedték, de az igazságügyi minisztérium tovább foglalkozik az üggyel. Ellene az a vád, hogy a második világháborúban náci haláltáborok őreként 29 ezer esetben volt bűnsegéd emberölésben.

A harmadik a sorban a magyar Képíró Sándor egykori csendőrtiszt. Őt azzal vádolják, hogy részt vett 1942 januárjában Újvidéken több mint ezer zsidó, roma és szerb civil megölésében. Képíró tagadja a vádat. A háború után évtizedekig Argentínában élt, 1996-ban visszatért Magyarországra. Jelenleg vizsgálat folyik ellene.

Egy másik magyar, a listán a hetedik helyre sorolt Zentai Károly Ausztráliában él. Őt azzal gyanúsítják, hogy harmadmagával megölte 1944-ben Balázs Péter zsidó fiatalembert Budapesten, mert az nem viselte a sárga csillagot. Zentai is tagadja a vádat, és jogi küzdelmet folytat az ausztráliai igazságszolgáltatás fórumain, hogy elkerülje Magyarországnak való kiadatását.

Negyedik helyen áll a listán a jelenleg Ausztriában élő Milivoj Asner, a második világháború alatti horvát fasiszta bábállam rendőrségének parancsnoka, aki a vád szerint tevékeny szerepet játszott szerbek, zsidók és cigányok százainak koncentrációs táborba hurcolásában. Horvátország kérte kiadatását, de az osztrák hatóságok megtagadták. Arra hivatkoztak, hogy rossz egészségi állapota alkalmatlanná teszi az idős vádlottat a bírósági eljárásban való részvételre.

A lista első tíz helyén szereplő további nevek: Soeren Kam volt SS-tag, akit egy újságíró meggyilkolásával vádolnak Dániában, Heinrich Boere, a Waffen-SS (az SS katonai szárnya) volt tagja, akit három holland civil megölésével vádolnak, az észt állampolgárságú Mihail Gorskov, a Gestapo náci állambiztonsági rendőrség volt tolmácsa és nyomozója, a jelenleg Németországban élő litván Algimantas Dailide, aki a vilniusi belbiztonsági rendőrség tisztje volt a balti állam náci megszállása alatt és a Venezuelában élő Harry Mannil, aki az észt politikai rendőrségnél dolgozott a náci megszállás idején, s a vád szerint részt vett zsidók százainak megölésében.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár