Titkos kölcsönnel finanszírozták a svédek a nácikat
2009. március 2. 10:51
A kutatók számára is meglepetést okoztak azok a korábban szigorúan titkos, a svéd gazdasági minisztériumból előkerült iratok, amelyek alapján egyértelműen kirajzolódik, hogy az ország 1941-ben a gazdasági miniszter, Ernst Wigforss jóváhagyásával nyújtott bankkölcsönt a náci Németországnak, és tette lehetővé a további hajóépítéseket a Harmadik Birodalom számára.
Korábban
A korábban ismeretlen dokumentumokat Krister Wahlbäck történész és Bo Hammarlund levéltáros fedezték fel, és azokból minden kétséget kizáróan rajzolódik ki a náciknak nyújtott bankkölcsön története. A pénzügyi segítséggel a Harmadik Birodalom felé irányuló exportot növelték volna. A dokumentumok egyben árnyalják a 30 évvel ezelőtt elhunyt Wigforss politikai tevékenységének történetét is. A férfi ugyanis a mai napig kitüntetett helyen szerepel a szociáldemokrata párt történetében: ő volt a fő kritikusa pártjuk miniszterelnökének, Per Albin Hanssonnak, aki átengedte az országon a németeket, lehetővé téve Norvégia lerohanását.
A most felfedezett, 1941 áprilisában kelt levelek szerint, amelyeket hivatalosan soha nem iktattak, Wigforss is reálpolitikus volt. Az iromány egy korábbi beszélgetést örökített meg, amely arról szólt, hogy a svédek azért nyújtanának hitelt a németeknek, hogy azok kifizethessék az országtól megrendelt szolgáltatásokat és árukat. Ehhez azonban állami hozzájárulásra volt szükség.
A levelet megtaláló kutatók szerint egy ilyen döntéshez a kabinet minden tagjának jóváhagyására is szükség lett volna, ám ennek semmilyen nyomát nem találták. Az ügy rejtélyeit talán a Riskbank vezetője, Ivar Rooth naplója oldhatja fel, aki megörökítette, hogy a svéd külügyminisztérium komolyan aggodalmát fejezte ki az ügyben, mert szerintük a kölcsönnel akár a háború folytatását is elősegíthetik. Másrészt attól is tartottak, hogy a németek nem fogják törleszteni a háborús erőfeszítéseikhez nélkülözhetetlen fémek és termékek ellenértékét.
A kölcsön erodálta a svéd semlegesség látszatát - érvelnek a történészek, ugyanis ezzel, bár csak áttételesen, de a német háborús törekvéseket segítették, hiszen a hajógyárak ennek következtében onthatták a német haditengerészet számára készített hajókat. Az ország történetének második világháborús fejezete a mai napig titkokat rejt, és nagyon fontos lenne megismerni az egyéni tetteket is - érvelt Wahlbäck és Hammarlund.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2015
- Az amerikai elnökök rettegett ellensége: a "húszéves átok"
- Különös kapcsolatban állt az égiekkel "Erdély Gödöllője"
- „A halál oka ismeretlen” - rejtélyes halálesetek a szocializmus évtizedeiből
- Aki egy ültő helyében száz kisfröccsöt is megivott
- Különös halálesetek a tudomány és a művészet világából
- Férfiaktok és romantikus novellák - hét diktátor furcsa hobbival
- Mit keresett Buffalo Bill Magyarországon?
- Ami kenterbe veri a Trónok harcát: Árpád-házi rémhistóriák
- Az athéni, akinek a fejére esett egy teknős
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.