Gazdagon temetkeztek a frank arisztokraták
2009. január 6. 11:28 INRAP
2003-ban Saint-Dizier-ben francia régészek három Meroving-kori arisztokrata sírhelyére bukkantak. A leletek restaurálása a közelmúltban fejeződött be, a sírmellékletek páratlan gazdagságról tanúskodnak. Egy idős, egy fiatal férfi maradványait és egy fiatal leány holttestét, illetve egy ló tetemét a 6. század közepén helyezték a földbe.
Korábban
A két férfi egy-egy 2,8 x 1,6 méteres halotti kamrában nyugodott, amelyet zsaluzat, illetve tölgyből készült padlózat borított. Belül, az északi fallal szemben a felöltöztetett holttestek koporsóban feküdtek, melléjük fegyvereiket és személyes tárgyaikat helyezték el: kardot, baltát, tőrkést (scramasax), pajzsot, egy csodálatosan díszített, berakásokkal ékesített kapcsot, gyűrűt, övcsatot és kést. A halotti kamra a fegyverek (lándzsa és dárda) mellett a mindennapok során használt tárgyakat – mosdótál, üst, bronzból készült vödör, üvegpalackok és poharak – is megőrizte.
A leánygyermek koporsóját egy egyszerű árokba helyezték, azonban a csontváznál talált nagy számú ékszer és használati tárgy a magas társadalmi rangot bizonyítják. A koporsó felső részében két üvegedénykére, a csontváz lábánál kerámiaedényre és egy bronzból készült medencére bukkantak. A csontváz nyakában egy harminc szem borostyánból és üveggyöngyből álló láncot hordott, bal csuklóján egy ezüst karperecet viselt. Ruháját négy fibula díszítette, ezek közül a nyaki részen két gránátokkal berakott feküdt, a két másikat, amelyek ezüstből készültek, aszimmetrikusan alakították ki. A fiatal lány mellkasát mintegy ötven hegyikristály- és üveggyöngy borította, ezek egykor egy használati tárgy (talán egy nyeregtáska) ékességei lehettek.
A síroktól keletre elhelyezkedő téglalap alakú árok egy 8-10 év körüli, egészséges ló maradványait rejtette. Az állatot az emberekéhez hasonlóan, délnyugati-északkeleti irányba fektettek, a feje mindenesetre keletre nézett. A csontokon nem figyelhetők meg külsérelmi nyomok, tehát nincs jele annak, hogy az állatot feláldozták volna. Lószerszámok nem kerültek elő az árokból, ugyanakkor valószínű, hogy a ló egykor az egyik férfié lehetett, mivel az egyik sírban egy zablát is elhelyeztek.
A temetkezések mellékleteként elhelyezett fegyvereket és használati tárgyakat nem mindennapi kivitelben készítették el. A sírok a korabeli frank elit tagjaihoz köthetők, ők képviselték helyi szinten a királyi hatalmat. Klodvig és utódai folyamatosan terjesztették ki uralmukat a majdani Franciaország területére, a közigazgatást a hozzájuk hű előkelők irányították. A Saint-Dizier-ben megtalált csontvázak az egykori hűbéreseké lehettek. A lelet mindenképpen jelentős, mivel az egykori frank szállásterületen belül eddig csak Németországból és Svájcból kerültek elő hasonlók.
A restaurált tárgyakat az INRAP honlapján lehet megtekinteni.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59