2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Visszakapják az örökösök Emil Freund képgyűjteményét

2008. szeptember 25. 15:11 MTI

Visszaadja az örökösöknek a cseh állam Emil Freund képgyűjteményét, amelyet a II. világháború idején koboztak el a nácik a zsidó jogásztól, vállalkozótól, műgyűjtőtől, majd az a háború után a csehszlovák állam tulajdonába került - közölték szerdán Prágában.

Az állam ugyanakkor visszavásárolja az örökösöktől a képek egy részét, amelyek különböző képtárakban vannak elhelyezve, és amelyeket már korábban a nemzeti kulturális örökség részévé nyilvánítottak. A képekért a cseh állam várhatóan több tízmillió koronát fog fizetni az örökösöknek.

Csehországból tilos kivinni a nemzeti kulturális örökség részévé nyilvánított műtárgyakat. A képek egy részének eladása az államnak így az egyetlen lehetőség, hogy az örökösök a kárpótlás útján pénzhez jussanak. Hasonló módon oldották meg a kilencvenes évek második felében a Waldes-képgyűjtemény restitúcióját is. A kormány döntése alapján a 21 képért akkor összesen 100 millió koronát fizetett ki az örökösöknek a cseh állam.

A Freund-gyűjtemény 32 képből áll, amelyek közül 13 a nemzeti kulturális örökség része. A gyűjtemény legértékesebb darabja a francia Paul Signak Gőzhajó a Szajnán című képe, amelynek értékét 30 millió cseh koronára becsülik. A gyűjtemény francia részében több fontos fauvista festő, André Derain, Maurice de Vlamick és Maurice Utrillo alkotásai találhatóak. A neves cseh festők közül a gyűjteményben Emil Filla, Václav Spála és Jan Bauch képei vannak.

A gyűjtemény kiadásáról a közelmúltban döntött a cseh kulturális minisztérium. Petr Svojanovsky, a tárca képviselője szerint az Egyesült Államokban élő örökösök képzőművészeti szakértőkkel felbecsültették a képek értékét, s azokat felajánlották az államnak megvételre. Az ár mindkét fél számára elfogadható - mondta Svojanovsky, de konkrét összegeket nem mondott.

Emil Freundot, a Prágában élő zsidó jogászt, vállalkozót 1941-ben deportálták a náci hatóságok a lódzi koncentrációs táborba. Gyűjteménye előbb raktárba, majd egy része a prágai Zsidó Múzeumba került, s 1950-ben államosították. Freund lánytestvérei 1949-ben már kérték a csehszlovák hatóságokat örökségük visszaadására, de kérésüket akkor elutasították.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár