Október 6-a egy asszony szemével
2007. október 5. 17:00 M. Lovas Krisztina
Korábban
A forradalom forgatagában
A grófné az elkövetkezendő két hetet teljes bizonytalanságban töltötte és csak január 20-án értesült férje tényleges letartóztatásáról. A következő napon a háborús körülmények, valamint a családi és baráti tanácsok ellenére, Emmy lányával együtt azonnal Budára indult, ahol többszöri próbálkozásra kapott csak engedélyt férje meglátogatására. "Egy őrnagy kíséretével beeresztettek a szobába, hol Lajos mosolyogva fogadott bennünket, talán azért nevetett, hogy meg ne ijedjünk, mert mi mind a ketten sírtunk, midőn így szabadságától megfosztva láttuk őt." Mivel perében két hétig semmiféle előrelépés nem történt az asszony visszautazott Ikervárra gyermekeihez és csak március 10-én érkezett ismét Budára. Ez idő alatt két ízben is levelet intézett Windisch-Grätzhez, melyben kérte, hogy engedélyezze férje szabadlábon való védekezését, ám a herceg ezt elutasította. Csupán annyit tudott elérni, hogy gyermekeivel együtt gyakrabban látogathatta meg a grófot, sőt - ami nagy kegynek számított - órákat tölthettek együtt a fogházban, s tanúk nélkül beszélgethettek.
Április 23-án azonban véget ért a fogságnak ez a viszonylag emberségesebb korszaka. A fővárosba igyekvő felszabadító magyar seregek érkezésének hírére a foglyokat reggel felpakolták és Laibachba (mai Ljubjana) szállították. Előző este hiába könyörgött férjének a grófné, hogy inasnak öltözve, álruhában szökjön meg vele. Az osztrák katonák körében eluralkodó zűrzavar közepette észrevétlenül kisétálhattak volna a várból. Ám a büszke gróf nem fogadta el az ajánlatot: "Jó lovon, karddal a kézben szívesen, de így asszony mögé bújva, ahhoz nem tudom elhatározni (magamat)."
Az áprilisi elválás után a házaspár csak július utolsó napjaiban láthatta ismét viszont egymást. "Nagyon szomorú hatást tett kinézése, sovány lett ezen rövid idő alatt, melyben nem láttam, megőszült." A grófné Olmützbe is követni akarta férjét, ahová Klapka augusztus 3-i sikeres komáromi kitörési akcióját követően szállították, ám a hatóságok Bécsben feltartóztatták az asszonyt, és Schwarzenberg miniszterelnök megtagadta tőle a továbbutazást. Időközben augusztus 13-án a magyar csapatok Világosnál letették a fegyvert. Batthyányné Bécsben értesült arról, hogy az olmützi foglyokat Pestre szállítják. Ekkor gyermekeivel rögtön Pozsonyba utazott, hiszen azt feltételezte, hogy itt fogják őket hajóra tenni.
A Duna-partra sietett, ahol megpillantotta a grófot szállító rabkocsit. Ekkor a szerelmes asszony a tömegen és a katonaságon verekedte át magát, hogy pár szót válthasson férjével. "Mit éreztem akkor, azt nem írhatom le, gyermekeimmel együtt odasiettem, nem tudom hogyan, keresztül az őrökön, a katonákon, a kocsinál voltam, odarohantam, kezét fogtam, megcsókoltam, sejdítettem azon percben, mi fog később történni? Annyira kezdtem sírni, nem tudtam magamon uralkodni. ... Lajos kérdezte: Miért sírsz? De ő is meg volt indulva, megcsókolta a gyermekeket, és önkénytelenül egy lépést tett, mintha ki akarna ugrani a kocsiból, fia felé nyúlt, kit karomban tartottam, hogy lássa atyját. Azonnal egy káplár jött és szólította: Gróf úr! Maradjon a kocsiban, szálljon be!"
A világosi fegyverletételt követően egyre több fogoly került a pesti Újépületbe. Megkezdődtek a perek és az ítéletek végrehajtásai. Ma már kevesen tudják, hogy 1849 és 1853 között közel 150 embert végeztek ki, s ezreket ítéltek várfogságra. A bécsi önkényuralom Magyarországot saját politikai vezető elitjétől kívánta megfosztani. A hangulat a foglyok között is egyre nyomasztóbbá vált. A grófné Pesten naponta meglátogathatta férjét. "Némelykor nagyon komolynak és szomorúnak találtam őt, ismételt kérdéseimre, miért oly gondolkodó, nem felelt határozottan, sorsa fölött különböző módon nyilatkozott, egyszer jót remélt, máskor haláláról szólt." Október 4-én pedig arra kérte szerető hitvesét, hogy szerezzen számára mérget. Tán megérezte a másnap hajnali ítéletet?
Támogasd a szerkesztőségét!
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Eredménytelenül szervezett titkos béketárgyalásokat David Ben-Gurion
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.