10 tény a Hirosimára és Nagaszakira dobott atombombákról
2024. december 18. 19:06 Múlt-kor
Az 1945. augusztus 9-én elindított, atommal felszerelt amerikai bombázó eredetileg Kokura városát vette célba, de a rossz látási viszonyok miatt (a város felett felhős volt az ég és egy jókora füstfelhő is nehezítette a célzást) a B-29-es Nagaszaki felé vette az irányt.
„Little Boy”, a hirosimai bomba
Korábban
1. A Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák összesen 10 milliárd dollárba kerültek. Összehasonlításképpen: az Egyesült Államok által a második világháború alatt felhasznált bombák értéke 31,5 milliárd dollár volt.
2. Az amerikaiak Japán történelmi központját, Kiotót is felvették az atombombával megtámadható városok listájára. A kulturális értékekben gazdag település, köszönhetően az Egyesült Államok hadügyminiszterének, Henry L. Stimsonnak, végül elkerülte az apokalipszist. Stimson ugyanis Kiotóban töltötte nászútját, és annyira megszerette a várost, hogy hallani sem akart annak elpusztításáról.
3. Az amerikai hadsereg által megrendelt tanulmányok szerint Japán esetleges inváziója esetén az Államok vesztesége 1,7 és 4 millió fő között mozgott volna, ebből a halottak számát 400 és 800 ezer főre becsülték.
4. Az amerikai elemzők egy része azt javasolta, hogy tartsanak a japánok részére egy „békés” erődemonstrációt az atombombával. A javaslatot végül elvetették, mivel az ellenzők azzal érveltek, hogy egy ilyen performansz nem váltaná ki a kívánt sokkhatást és a pusztulás emberi áldozatok nélkül nem lenne elég elrettentő a fanatikus japánok számára.
5. Hónapokkal az atomtámadások előtt az amerikaiak 63 millió röplapot dobtak le repülőgépeikről a japán nagyvárosok fölött, figyelmeztetve a lakosokat egy pusztító légitámadás eljövetelére.
Nagaszaki bombázása 1945. augusztus 9-én
6. A „Little Boy”-nak nevezett atombomba, amely 1945. augusztus 6-án Hirosima felett 580 méteres magasságban felrobbant, csak 240 méterrel tért el a kijelölt, ideális célponttól, így pusztító hatása is rettenetes volt. A robbanás pillanatában nagyjából 70-80 ezer ember, a város lakosságának 30%-a azonnal meghalt.
7. A „Fat Man” fedőnévvel ellátott, Nagaszakira ledobott atombomba viszont több mint 2,4 kilométerre a kijelölt célponttól robbant fel, így hatása is elmaradt a Hirosimára ledobott atombombáétól: a robbanás pillanatában „csupán” 40 ezren égtek hamuvá.
8. Az 1945. augusztus 9-én elindított, atommal felszerelt amerikai bombázó eredetileg Kokura városát vette célba, de a rossz látási viszonyok miatt (a város felett felhős volt az ég és egy jókora füstfelhő is nehezítette a célzást) a B-29-es Nagaszaki felé vette az irányt.
9. A hirosimai kataklizmát túlélők egy csoportja Nagaszakiba látogatott és túlélő foglakozást tartott a helyi rendőri szerveknek. A képzésen a rendvédelem éber őrei megismerkedhettek a Hirosimában bevált „duck and cover” (lebukni és takarni) technikával, amely annyit jelentett, hogy az atomvillanást követően azonnal arccal a föld felé kellett lebukni és a szabadon maradt bőrfelületeket lehetőleg el kellett takarni, így a robbanás epicentrumán kívül tartózkodóknak még volt esélyük túlélni a detonációt követő, perzselő lökéshullámot.
10. Hirosima hivatalos virága a leander, mivel ez a növény volt az, amely 1946 nyarán a radioaktív romok között elsőként virágba borult.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról? 20:19
- 10 tény a Hirosimára és Nagaszakira dobott atombombákról 19:06
- Legjobb hegedűinek nevet is adott a legendás hangszerkészítő, Antonio Stradivari 17:05
- Nixon is szervezett randevút Gábor Zsazsának 16:29
- A szíriai polgárháború és az orosz–ukrán háború hatása Magyarország nemzetbiztonságára 16:28
- Háború a diáklányok szemszögéből 16:05
- A világ legnagyobb hatalmai közé akarta emelni országát az utolsó iráni sah 14:20
- Máig a karácsony elengedhetetlen része Csajkovszkij Diótörője 09:05