Nem fizetik a boszniai piramis feltárását
2007. július 4. 15:00
A Viszokó fölé magasodó hegy természetes képződmény, és egyáltalán nem piramis, ahogy azt Semir Osmanagic hiszi - jelentette be a bosnyák kulturális miniszter.
Korábban
A bosznia-hercegovinai kulturális minisztérium egyik napról a másikra vetett véget az úgynevezett bosnyák nappiramis feltárásának - derül ki a helyi sajtóból. A minisztérium a drasztikus döntés előtt az ügyben a Bosznia-Hercegovinai Művészeti és Tudományos Akadémia szakembereivel konzultált, illetve a döntésbe bevonták az Állami Régészeti Múzeum, a Bányászati-, Földtani- és Építőmérnöki Intézet, és a Szövetségi Földtani Intézet szakembereit is. A kérdés azonban alig másfél év elteltével annyira megosztotta a helyi közvéleményt, hogy sokan - köztük több helyi politikus is - felháborítónak tartják a lépést, míg a tudományos képviselői ünnepelték azt.
A történészek és régészek közül a legtöbben azt kifogásolták, hogy a hegyen dolgozó kutatók nem hivatásos szakemberek, hanem egytől egyig lelkes amatőrök, akik semmilyen megszokott munkamódszert nem tartanak be, és bár az ásatást korábban hivatalosan is bejegyezték, a minisztérium szerint hamarosan ezt is felülvizsgálják majd.
Természetes képződmény vagy mesterséges építmény? |
A bosnyák Indiana Jones-nak is nevezett Osmanagic ezzel párhuzamosan azzal is megvádolta a kormányzatot, hogy ideje nagy részét az ásás helyett a velük való viaskodással kénytelen tölteni, mivel a korábban a piramisra kiterjesztett védelmet a mai napig nem oldották fel teljesen, és ezzel lehetetlenné teszik a széleskörű ásatásokat. "A kormány eközben nyomást gyakorol a helyi önkormányzatokra is, hogy azok a boszniai kulturális örökségvédelem nevében ne finanszírozzák őket és ne működjenek együtt az Alapítvánnyal" - panaszolta.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap