Cáfolták az ENSZ alapítójának kémvádjait
2007. április 11. 11:45
A kutatók új vizsgálatot sürgetnek az egyik leghíresebb hidegháborús kémperben: új bizonyítékok alapján úgy vélik, nem Alger Hiss, hanem egy másik diplomata volt az Ales kódnevű szovjet kém.
Korábban
Alger Hiss szépen ívelő politikai karrierje 1948-ban tört ketté, amikor a képviselőház Amerika-ellenes tevékenységet vizsgáló bizottsága előtt a Time magazin szerkesztője, Whittaker Chambers, az USA kommunista pártjának egykori tagjaként azt állította, hogy Hiss és a roosevelti New Deal-generáció több más hivatalnoka az 1930-as években titkos kommunista sejtekhez tartozott. Hiss tagadta a vádat, azonban sem a nyilvános televíziós meghallgatás, sem pedig az 1949-es első esküdtszéki tárgyalás nem vitte dűlőre az ügyet.
A múlt héten a New York-i Egyetemen tartott kétnapos, "Alger Hiss és a történelem" című szimpóziumon bemutatott elméletek a szakértők szerint a politikus perének újrafelvételéhez és rehabilitációjához vezethetnek. Kai Bird, a 60 éves ügyben új bizonyítékokat felvonultató szerző bemutatta: bár Hisst azzal vádolták, hogy Ales fedőnéven a szovjet katonai hírszerzésnek dolgozik, az új bizonyítékok szerint a valódi Ales egy másik amerikai hivatalnok, Wilder Foote lehetett. Bird kutatótársával, Szvetlána A. Cservonnajával kilenc lehetséges gyanúsított közül azonosította Foote-ot, aki szerintük Hiss helyett sokkal inkább megfelel a szovjet kémről szerzett információknak.
Foote a második világháborúban került kapcsolatba a szovjetekkel, hiszen ő volt a velük folytatott kölcsönbérleti szerződés egyik irányítója. A félreértés oka egy elfeledett jelentés volt, amit a szovjet információk dekódolása után az amerikai hírszerzés elsüllyesztett, és amit pár éve a Venona-iratok között publikáltak. Bird szerint azonban Foote gyanúsításához további vizsgálatokra lenne szükség.
A tanácskozáson Hiss egykori mostohafia, a ma 80 éves Timothy Hobson azzal a meglepő állítással állt elő, hogy a politikus fő vádlója csupán azért koholta az ügyet, mert Hiss elutasította szexuális közeledését. Hobson szerint Whitaker Chambers szerelmes volt Hissbe, és miután visszautasították, bosszút állt a férfin. A Time újságírójának homoszexualitását Hobson szerint már korábban is említették, és az még kiadatlan FBI aktákban is szerepel.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap