Vita a leghíresebb brit kém zárolt aktái miatt
2007. február 16. 12:30
Heves jogi küzdelem bontakozott ki Tony Blair felesége és az MI6 között a "Griff" fedőnevű kém szigorúan titkos aktái miatt.
Korábban
Egy elkötelezett anglomán és a Metallwirtschaft
A miniszterelnök felesége, aki Paul Rosbaud titkos ügynök családját képviseli, kérelmet nyújtott be, amelyben a család azt kéri, hogy a brit titkosszolgálat (MI6) hozzon nyilvánosságra minden, az üggyel kapcsolatos információt, `hogy mindenki számára nyilvánvalóak legyenek az ügynök kétségtelen, nem kevés kockázattal járó érdemei a szövetségesek győzelmében.` Az Investigatory Powers Tribunal (a nyomozati szervek elleni panaszokkal foglalkozó bíróság) elutasította a követelést, de a Rosbaud család mindaddig folytatja a küzdelmet, amíg ki nem derül az igazság az ügynökkel kapcsolatban.
Az elismert tudós: Paul Rosbaud (jobbra) |
Cherie Booth kérelmében azzal érvelt, hogy a Rosbaud ügyre nem vonatkoznak a nemzetbiztonsági törvények. "Nincs olyan ok, amiért Rosbaud személyét bizalmasan kellene kezelni, és annak az érvnek sincs semmiféle racionális alapja, amely szerint a Rosbaud-akták megnyitása az Egyesült Királyság védelmét, nemzetközi kapcsolatait, nemzetbiztonságát vagy gazdasági érdekeit veszélyeztetné."
Vincent Frank-Steiner, Rosbaud unokaöccse, úgy véli, hogy az MI6 elutasító álláspontja valószínűleg "önvédelem, amivel hibáikat akarják leplezni". Szerinte Rosbaud háborús szerepe olyan fontos volt, hogy mindenképpen nyilvánosságra kell hozni a teljes történetet. "Többet tett a hitleri Németország legyőzése érdekében, mint bármely más magánszemély."
Titkos üzenetváltás a háború alatt |
A német Springer Kiadó munkatársaként Rosbaud rájött, hogy a kiadott könyvek segítségével is küldhet kódolt üzeneteket. Kiválasztotta azokat az írókat, akik nagyon odafigyeltek az első kiadásra, de a további kiadásoknál már nem voltak ilyen lelkiismeretesek. Átrendezte a szavakat vagy újakat tett bele, anélkül, hogy gyanút keltett volna. A könyveket aztán semleges országokban lévő MI6 ügynökök kapták meg, akik aztán továbbították őket az MI6 londoni központjába. Rosbaud kitalált egy numerikus kódrendszert is. Az ügynök és az MI6 dekódolója kiválasztottak egy általában nem túl jelentős, háború előtt megjelent könyvet, amely angol és német nyelven is megvolt. Az üzenet minden szava három számnak felel meg, amelyek a könyv oldalára, az oldalon lévő sorra és a sorban található szóra utalnak. Az üzenet tehát egy hosszú számsorból tevődik össze, ami megfejthetetlen mindazok számára, akik nem tudják, melyik könyvről van szó. Rosbaud angol kapcsolata is kidolgozott egy módszert, amivel a BBC-n keresztül küldte vissza az üzeneteket. Ha a 9 órai BBC adás azzal a mondattal kezdődött, hogy Das Haus steht am Hügel (A ház a dombon áll), akkor Griff ügynöknek üzenete érkezett. Ha Griff kapcsolatai több információt akartak mondjuk a 2., 6. és 9. bekezdésről, akkor a bemondó a következőket mondta: "A háznak két ajtaja, hat ablaka és kilenc kéménye van." |
A nyilvánosság előtt a német tudományos élet fontos alakjaként szerepelt, a magánéletben viszont a nácik ellen szervezkedett. Feleségét és lányát például 1938-ban Londonba menekítette Frank Foley, az MI6 berlini főnöke segítségével. Foley vámtisztként több ezer zsidó számára tette lehetővé Németország elhagyását, és ő volt az, aki Rosbaud-t "Griff" fedőnéven beszervezte. A név nem volt mentes minden iróniától, hiszen Hitler kedvenc farkaskutyáját is így hívták. Rosbaud-nak felajánlották, hogy maradjon Angliában, de ő inkább visszatért Németországba, hogy megvívja titkos csatáját a náci uralom ellen.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap