Elnöki utasításra kínozták a mexikói diákokat
2006. december 4. 12:30
A mexikói kormány nemrég megdöbbentő jelentést hozott nyilvánosságra arról, miként alkalmazott erőszakot a kormány az 1960-as évektől az 1980-as évekig politikai ellenfeleivel szemben.
Korábban
Kiteregetik a piszkos háború titkait
A jelentést Ignacio Carrillo Prieto, különleges ügyész készítette, akit 2002-ben Vicente Fox elnök bízott meg azzal, hogy vizsgálja ki azokat az emberi jogok ellen elkövetett bűncselekményeket, amelyekkel három korábbi mexikói elnököt vádolnak.
Az elnökök parancsára alkalmaztak erőszakot, "tömegmészárlást, rendszeres kínzásokat és népirtást" nem csak a fegyveres gerillák, hanem tiltakozó diákok ellen is. A jelentésből kiderül, hogy nem egyéni katonai akciókról van szó, hanem az erőszakos cselekményeket Díaz Ordaz (1964-1970), Echeverría (1970-1976) és López Portillo (1976-1982) elnökök utasítására hajtották végre.
A mexikói különleges ügyész hivatala számtalan ember eltűnését vizsgálva kutatta át a titkosszolgálat (Dirección Federal de Seguridad-DFS) iratait, a rabokról készült jelentésekkel együtt. A különleges ügyész több ezer katonai, titkosszolgálati és rendőrségi feljegyzést dolgozott fel. Az irat végig követi a parancsok útját az elnöktől, a védelmi és belügyminiszteren át egészen a katonákig és a hivatalnokokig, majd vissza a Mexikóvárosba küldött jelentésekig. A hivatalos forrásokat a vizsgálatot végzők által összegyűjtött tanúvallomások és szemtanúk beszámolói egészítik ki.
A letartóztatottakról készült nyilvántartásokból kiderül, hogy több embert is jogtalanul tartottak fogva és titkos börtönökben kínzásnak vetettek alá. A jelentés részletesen leírja a DSF szerepét az eltűnésekben. Amikor a titkosszolgálat emberei letartóztattak valakit, rövid életrajzot készítettek róla, amelyben feltüntették a fogoly vallását, anyanyelvét, politikai és ideológiai beállítottságát. A dokumentum általános megvigyeléseket is tartalmazott, valamint a letartóztatás dátumát és okát. Az iratot ezután lepecsételték és a titkosszolgálat illetékese aláírta. A különleges ügyész jelentéséből azonban kiderül, hogy az aláírás a legtöbb esetben nem történt meg. "Az aláírás elmaradása arra utal, hogy az elkövetők tisztában voltak azzal, hogy bűncselekményt követnek el, és ki akartak bújni a felelősség alól" - áll a jelentésben. |
"A különleges ügyész jelentésének nyilvánosságra hozása a mexikói polgárok követelésének eredménye, akik tudni szeretnék, mi történt a "piszkos háború" alatt. Latin-Amerika történetében még soha nem fordult elő, hogy bárki hozzáférhetett a kormányzati iratokhoz. A múltban az önkényuralmi kormányok erőszakkal némították el ellenfeleiket, de hazugságok, terror és megfélemlítés alkalmazásával arra is törekedtek, hogy soha ne derüljön ki az ebben játszott szerepük. Bár Fox-kormány fontos lépést tett e büntetlenség felszámolása terén, a jelentésben leírt bűncselekményekért felelősök ellen nem emelt vádat. Ez a munka a december 1-jén hivatalba lépő Felipe Calderón kormányára hárul" - nyilatkozta Kate Doyle, a Mexikói Levéltári Projekt igazgatója.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Római Birodalom
- Egész életében a Római Birodalom feltámasztásáért küzdött I. Justinianus
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa
- Egyszerre látja bűnözőnek és önfeláldozó hősnek az utókor Spartacust
- Pompeji titkait a modern technológia fejtheti meg
- Végül bizánci provinciává süllyedt a vandálok rettegett afrikai királysága
- A római nép rajongott érte, a filozófusok megvetették a véres gladiátorjátékokat
- Évtizedek óta zajlik Komáromban a római katonai és polgárváros feltárása
- Az erényes római nő megtestesítőjeként tekintettek Corneliára, a Gracchusok anyjára
- Pokoli kínokat szenvedhettek el a Vezúv lábánál élő Pompeii lakói
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap