2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Holokauszt múzeum

2002. május 16. 16:27

Cél: a náci koncentrációs táborokban faji, vallási, etnikai és más politikai okokból elpusztított magyar állampolgárok emlékének őrzése, és a holokauszttal kapcsolatos dokumentáció gyűjtése.

A nemzeti kulturális örökség minisztere május 8-án benyújtotta a Fővárosi Bírósághoz a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány nyilvántartásba vételére vonatkozó kérelmet, és egyúttal kérte a közalapítvány kiemelkedően közhasznú szervezetté minősítését.

A kormány már korábban elfogadta a Magyar Auschwitz Alapítvány - Holokauszt Dokumentációs Központ vagyonának felajánlását. A kabinet ez év márciusában döntött a közalapítvány létrehozásáról, amely "a náci koncentrációs táborokban faji, vallási, etnikai és más politikai okokból elpusztított magyar állampolgárok emlékének megőrzését, és a holokauszttal kapcsolatos dokumentáció gyűjtését" tekinti feladatának. A szervezet célja, hogy létrehozza az 1938-1945 közötti vallási, faji, nemzetiségi és más politikai okokból történt üldöztetés, a munkaszolgálat, a deportálások, a náci koncentrációs táborok működésének és áldozatainak elsődlegesen magyar vonatkozású dokumentációját.

A kulturális tárca további célként jelöli meg az e témakörhöz tartozó tárgyi emlékeket, tudományos és ismeretterjesztő irodalmat, illetve művészeti alkotásokat tartalmazó gyűjtemény létrehozását. Mint írják, e körbe tartozik az üldöztetés ellen fellépő embermentő szervezetekkel és személyiségekkel kapcsolatos anyag is.

A közalapítvány kuratóriumának elnöke Vámos Tibor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, alelnöke Verő Gábor, a Magyar Országos Levéltár nyugalmazott főigazgatója. A testület tagjai: Schanda Balázs, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának (NKÖM) főosztályvezetője, Gecsényi Lajos, a Magyar Országos Levéltár főigazgatója, Kovács Tibor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, Monok István, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója, Szenes Iván, a Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága elnöke, B. Turán Róbert, az Országos Zsidó Vallási, Történeti és Levéltári Gyűjtemény igazgatója. Ugyancsak a kuratórium tagja Herczog László, a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség titkára, Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége ügyvezető igazgatója, Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi, Kőbányai János, a Múlt és Jövő Lap- és Könyvkiadó igazgatója, David Bankier, a jeruzsálemi Jad Vasem Hatóság szakértője, valamint Jacques Andreani, a Francia Köztársaság Külügyminisztériumának szakértője.

Az NKÖM korábbi tájékoztatása szerint májusban kezdetét veszi a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény helyszínének kialakítása a főváros IX. kerületében, a Páva utcai, használaton kívüli zsinagógában.

A minisztérium és a Budapesti Zsidó Hitközség az emlékmúzeum létrehozásáról 2000 októberében állapodott meg. Az egyezményben az állam vállalta, hogy 900 millió forintot fordít a zsinagóga felújítására. A munkálatok megkezdésének pontos időpontjáról és ütemezéséről az MTI-nek hétfőn nem sikerült részleteket megtudnia.
  • mti

  • Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

    Miért támogassam a Múlt-kort?

    2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
    Olvasta már a Múlt-kor
    történelmi magazin
    legújabb számát?

    kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

    Nyomtatott előfizetés vásárlása
    bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
    Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
    12 450 ft 9 990 Ft
    Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
    Az első 500 előfizetőnek.
    20 000 ft 14 990 Ft

    Játsszon!

    Miről híresült el I. Miklós pápa?

    Történelmi adattárak

    Mi történt a szülinapomon?

    Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

    Bezár