Montecuccoli, Raimondo
2005. október 17. 14:30
Kiszabadulása után, 1642-ben tábornokká nevezték ki, és ő meghálálta a bizalmat: először a svédeket verte meg, majd megmentette szülővárosát, Modenát a pápai csapatoktól. 1645-ben Magyarországon harcolt I. Rákóczi György fejedelem ellen, aztán Bajorországba küldte III. Ferdinánd császár. Ott mesterien fedezte az egyesült svéd-francia seregek előli visszavonulást, lehetővé téve ezzel a bécsi udvar számára a vesztfáliai béke aláírását. A béke megkötése után a császár fontos diplomáciai küldetéseket bízott rá, emellett a béke örömeit élvezte: megnősült, kastélyában könyvtárat alapított, értekezéseket írt filozófiai, botanikai és jogi témákban.
1658-ban kellett ismét táborba vonulnia: előbb Lengyelországban harcolt a svédekkel, majd 1661-ben az ismét a töröktől fenyegetett Magyarországra, pontosabban Kemény János erdélyi fejedelem segítségére indult. Időközben azonban a török és az osztrák fél titkos megállapodást kötött: ha a törökök nem "nyelik le" Erdélyt, és engedik új fejedelem választását, Bécs "ejti" Keményt, csapatai pedig nem avatkoznak közbe. Montecuccoli fogcsikorgatva engedelmeskedett: csigalassúsággal elvezette seregét Kolozsvárig, majd Apafi Mihály fejedelemmé választásának hírére rögtön megfordult és hazatért.
A súlyos veszteségekkel járó látszathadjárat miatt (a katonákat nem az ellenség, hanem a járvány és az éhség tizedelte meg) a közvélemény Montecuccolit hibáztatta, mire ő egy röpiratban a magyarok gyávaságát és megbízhatatlanságát hozta fel a kudarc okául. A szócsatát gróf Zrínyi Miklós névtelenül megjelent válasza zárta le, amelyben Montecuccolit vádolta gyávasággal - a két hadvezér ettől kezdve engesztelhetetlenül gyűlölte egymást. Montecuccoli nemcsak személyes okokból volt rossz véleménnyel a magyarokról: az abszolutizmus feltétlen híveként fékezhetetlen, lázadó csürhének látta őket, akiket "selyemfonál helyett vaskötéllel" kell a birodalom érdekeinek szolgálatára szorítani.
A győzelmes hadvezér, aki az udvari haditanács elnöke, az Aranygyapjas rend lovagja lett, utoljára 1672-ben hadakozott a Rajna mentén a franciák ellen. Bravúros hadműveletekkel csúszott ki a de Turenne marsall által vezetett ellenség csapdáiból, majd 1675-ben a sassbachi ütközetben aratott győzelmével elfoglalta Elzászt. A koros és beteges Montecuccoli ezután már nem vett részt több hadjáratban, utolsó éveit tudós férfiak és tudományos munkásság közepette töltötte. Anyagi gondjai nem voltak - lévén dúsgazdag arisztokrata, emellett bányarészvények tulajdonosa és szarvasmarha-üzletek haszonélvezője.
Montecuccoli főként és mindenekelőtt katona volt, a háborúhoz és a hadvezetéshez értett igazán. Sokan csak híres mondása miatt ismerik nevét - miszerint a háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz és pénz -, holott komoly elméleti munkásságot fejtett ki. Számos reformot dolgozott ki és vezetett be, mint például a könnyebb muskéta alkalmazása, a gyalogságban a lándzsások számának csökkentése és a lőfegyveresek számának növelése, az elit gránátosok felállítása. A 17. század egyik legkiválóbb katonája volt, aki egyaránt jeleskedett az erődítésekben és az ostromban, a támadásban és a visszavonulásban, az ellenség utánpótlási vonalainak megrongálásában. Megtervezte a Duna vonalára támaszkodó támadássorozatot, amely a törököket kisöpri Magyarországról - ezt később kedvelt tanítványa, Lotharingiai Károly valósította meg, aki ismerte, sőt hadjáratain sűrűn forgatta Montecuccoli munkáit.
Raimondo Montecuccoli gróf, honosított magyar főnemes, birodalmi herceg és Melfi hercege, a birodalmi hadsereg tábornagya, a császár titkos tanácsosa, a tüzérség és az erődítmények főfelügyelője, kamarás, az Aranygyapjas Rend lovagja 1680. október 16-án halt meg Linzben, 71 éves korában. Belső szerveit a helyi kapucinusok templomában helyezték el, bebalzsamozott testét Bécsben temették el. Az ünnepélyes gyászszertartáson Lipót császárral az élen az egész udvar jelen volt.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Vladár Tamás, Sajtóadatbank)
Támogasd a
szerkesztőségét!

Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.


29. A kétpólusú világrend
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Alig egy évtizeddel élte túl a jugoszláv állam Josip Broz Titót
- Mind az Anschlussról, mind a Habsburgokról lemondott Ausztria az önállóságért
- Megnyerhetetlen versenybe kényszerítette Moszkvát a „csillagháborús” terv
- 1958-ban elsüllyedt amerikai tengeralattjárót fedeztek fel Hawaii mellett
- Azonnal heves indulatokat gerjesztett világszerte Churchill híres fultoni beszéde
- Az emberélet nem számított, Észak-Vietnám elérte célját a Tet-offenzívával
- Egy spanyol halász segítségére is szükség volt az elveszett amerikai hidrogénbombák megtalálásához
- Kiment a mosdóba, majd a vonaton hagyta 1953-ban a hidrogénbomba titkos dokumentumait
- A Szovjetunió vonakodó segítségével vált atomhatalommá Kína
Legfrissebb
Legolvasottabb
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap