Az Üvöltés ötven éve
2005. szeptember 8. 13:00
-`Láttam nemzedékem legjobbjait az őrület romjaiban....`. Ötven évvel ezelőtt szavalta el először Allen Ginsberg egy San Franciscó-i költőtalálkozón a város Six Gallery-jében az Üvöltést, a XX. századi amerikai irodalom egyik legnagyobb hatású költeményét, amely egy évvel később, amikor nyomtatásban is megjelent, nyelvezetével, kritikai tartalmával egyaránt megbotránkoztatta az amerikai társadalmat. Ma már szabadgondolkodói fesztivált tartanak a költemény tiszteletére az Egyesült Államokban.
Korábban
Allen Ginsberg |
Az 1970-es és 80-as években ez a szellem hatotta át a New York-i East Village-et és a Lower East Side-ot is, ahol Ginsberg élt, de a következő évtizedben kezdetét vette itt az úgynevezett "dzsentrifikáció", amikor a város marginális negyedei szórakoztató központokká, ingatlanügynökök prédájává váltak, és kiűzték a bohém lakosokat az anyagilag jobban szituáltak kedvéért. Ennek következtében a ginsbergi szellem is lankadni kezdett. E folyamat ellen született meg három évvel ezelőtt az Üvöltés-fesztivál, amely az idén 200 rendezvénnyel bizonyította, hogy ma is él ez a szabad gondolkodás - írta az El País című spanyol napilap.
A fesztivál mozgatója Phil Hartman, a Two Boots pizzeria-lánc tulajdonosa, aki éttermeit videó-klubként és a független filmjeit bemutató moziként is működteti. És három év óta helyt ad olyan fesztiválnak is, amelyre összejönnek költők, zenészek, festők, színészek és olyan hírességek, mint Lou Reed, Laurie Anderson, Debbie Harry, akiknek pályája egyrészt az East Village-ben kovácsolódott, másrészt pedig hatott rájuk Ginsberg munkássága, sőt közülük többen dolgoztak is vele.
A rendezvények többsége ingyenes. Ilyen például a Charlie Parkerről elnevezett jazz-fesztivál. A "Madár" (Bird) becenévre hallgató legendás szaxofonos játéka nyomán dolgozta ki annak idején Ginsberg a "lélegzés-vers" elméletét. Az Üvöltést mindig a Bowery Poetry klubban idézik fel, de az évfordulóra való tekintettel nagy összejövetelt tartottak a Tompkins Square Parkban, ahol rapperek, költők legalább negyven nyelvet képviseltek és még egy kórus is előadta a modern irodalom alapművét.
(Múlt-kor/Panoráma)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Római Birodalom
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme
- Rendkívül értékes római hadizsákmányt fedeztek fel Utrecht közelében
- Rituálék és demokrácia: szavazások az ókori Rómában
- Vespasianus – A birodalom újjáépítője
- Róma: hódításra ítélve
- Ép sírfelirattal ellátott gladiátorsírt találtak Liternumban
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14