A netre került a Petrarca-kiállítás
2004. szeptember 24. 09:40
A Pennsylvaniai Egyetem kiállítást rendezett Petrarca születésének 700. évfordulójára, melynek anyaga már a neten is megtekinthető.
Korábban
Gyönyörűen illusztrált kéziratok, kódexek és nyomtatott könyvek mutatják be Petrarcát, az olasz nyelvű szerelmi líra atyját, kinek költeményei a következő fél évezredben meghatározták az olasz és európai szerelmi költészetet. A szerelmi lírán kívül Petrarca számos más műfajban is alkotott: bukolikus verseket, leveleket és prózát is írt, méghozzá nem csak olaszul, hanem latinul is. Sőt, utóbbi nyelven sokkal híresebb és népszerűbb volt saját korában, mint az ekkortájt kialakulóban lévő olasz irodalmi nyelven.
A kiállítás bemutatja a reneszánsz cenzorok tevékenységét is, akik közül nem mindenki rajongott a költőért. Megtekinthető még az illusztrátorok és könyvkötők munkássága is. Jóllehet a kiállítás középpontjában Petrarca áll, néhány követője is helyet kapott a tárlaton: a kiállított könyvek a 15. és a 18. század eleje között keletkeztek. Petrarca életének főbb helyszíneit 19. századi fotók illusztrálják.
A kiállítás aprólékos részletességgel mutatja be Petrarca életének szakaszait és költeményeinek titkait. A csodálatos kódexlapok kedvéért feltétlenül érdemes végigböngészni a virtuális kiállítást.
Francesco Petrarca 1304-ben született a toszkániai Arezzo városában, ahonnan Avignonba költözött és ott folytatott jogi tanulmányokat. Később kisebb papi méltóságokat is viselt, majd íróként, tudósként és diplomataként körbeutazta Franciaországot, Flandriát, Brabantot, a Rajna-vidéket és az egész Appennini-félszigetet.
Kora intellektuális és irodalmi életének központi figurája volt. 1341-ben Rómában költőfejedelemmé koronázták, ám ő koronáját a Szent Péter Bazilikában az apostolok sírja elé helyezte - kifejezve ama vágyát, hogy megpróbálja összekapcsolni a klasszikus hagyományt és a kereszténységet. Arquában halt meg 1374-ben. Mikor rátaláltak, a keze egy Vergilius-kéziraton nyugodott.
Petrarca utoljára 2003-ban került a tudományos érdeklődés középpontjába: patológusok egy 19. századi vizsgálat eredményeit akarták igazolni az exhumált csontvázon. Az akkori eredmények szerint ugyanis a költő meglepően magas termetű volt (183 cm).
A vizsgálat azonban újabb rejtélyt szült: kiderült, hogy a sírban talált koponya nem Petrarcáé. Azóta sem sikerült tisztázni, hová lett a költő koponyája, és hogy kinek a feje került a sírba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Biblia
- Mit tudhatunk valójában a rejtélyes frigyládáról?
- Károlyi Gáspár Bibliája felbecsülhetetlenül mérföldköve a magyar irodalmi nyelv fejlődésének
- A maga korában katonai zseniként ismerte a világ a Ben-Hur szerzőjét
- Március 18-án teremtette Isten a világot a középkori emberek szerint
- Krisztus megkeresztelésének emlékét őrzik a vízkereszti hagyományok
- Pontos számítások helyett a hagyomány határozza meg Jézus születésének napját
- Néhány perc alatt, rekordáron elkelt a legkorábbi ismert héber Biblia
- A világ legrégebbi ismert Bibliáját állítják ki Tel-Avivban
- A középkorban pontosan kiszámolták a teremtés kezdetének dátumát is
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap