A tökéletes balzsamozás titka
2003. október 28. 10:38
A müncheni Doerner-Institut munkatársai, valamint tübingeni kémikus kutatók szerint az i.e. 1500 körülről, az egyiptomi Deir el-Bahariból származó balzsam cédrusolaj származékot (guajacolt) tartalmaz
Deir el-Bahari Hatsepszut halotti temploma |
Az 3500 éves balzsamolaj vizsgálata ugyanis bebizonyította, hogy az egyiptomiak antimikrobiális, antibakteriális hatása miatt cédrus olajból készült gyantával dörzsölték be a holtak testét.
Bár egyiptológusok szerint a cédrusolaj nehéz kinyerése miatt gyakran borókát használták balzsamozáskor, a német kémikusok kutatása megerősíti idősebb Plinius valamint Hérodotosz leírását, miszerint a cédrus olaj volt az ideális balzsamolaj - a borókafa olaja pedig antibakteriális hatóanyag hiján erre alkalmatlan.
Az ókori egyiptomiak úgy tartották, hogy az öröklét záloga a testen múlik, ezért a testet célszerű a halál után is megőrizni. Évszázadok, sőt évezredek alatt egyre tökéletesebb tartósítóeljárásokat fejlesztettek ki.
A kutatócsoport tagjai idősebb Plinius leírásaira támaszkodva állították elő a cédrusolajat. Plinius egy "cédrium" nevű balzsamozó kenőcsről számol be. Beszámolóját korábban azért nem vették komolyan, mert miután nem volt kortárs, ő is csak évszázadokkal később, másodkézből szerezhette információit.
A kutatócsoport megállapította, hogy a cédrusgyanta-készítmény valóban tartalmazza a kulcsfontosságú tartósítószert, a guajakolt. "A 21. századi tudomány megerősítette idősebb Plinius leírását" - nyilatkozta Weser.
A kutatás során ugyanis kapóra jött, hogy egy tökéletes épségben fennmaradt 2500 éves múmia mellett felhasználatlan balzsamozóanyagot találtak. Így elvégezhették a tiszta (a szövetekkel nem érintkező) gyanta vegyelemzését.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap