Több ezer éves múltú sportágat kaszált el a NOB
2013. február 18. 08:41
Több ezer éves múltja van a birkózásnak, amelyet keddi szentpétervári ülésén a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kiszavazott az olimpiai sportágak közül. Az ókorban már i. e. 704-ben is szerepelt, a modern ötkarikás játékok történetében pedig – az 1900-as játékok kivételével – valamennyi olimpián szurkolhattunk a birkózókért.
Korábban
Már az ősi mongolok is
A birkózás első régészeti emlékei az időszámításunk előtti 8. évezredig nyúlnak vissza: a mongóliai Bajanhongor tartomány neolitikus kori barlangfestményei két egymással harcoló meztelen férfit ábrázolnak, akiket nagy tömeg vesz körül. Évezredekkel később a mongol törzsek kínai hadjáratuk alkalmával a felkelő nap országában is elterjesztették a sportág általuk kifejlesztett technikáit, ahol a férfiak inkább a gyorsaságot, s nem az erőnlétet helyezték előtérbe.
Az indiaiak leghíresebb hindu eposzában, a Mahábháratában is megjelenik a birkózás, s vannak ősi forrásaink a Közel-Keletről is, ahol az 5 ezer éves kőfaragványok szerint az egyik legnépszerűbb küzdősport a mai kötöttfogásúhoz hasonló birkózási stílus volt. Irakból pedig egy 4600 éves, birkózót ábrázoló öntött bronzfigura került elő. A leghíresebb az a 2500 éves mezopotámiai szobrocska, amely Gilgames és Enkidu küzdelmét ábrázolja.
Beni-Hasszán sírjaiban látható birkózók
A fáraók országából is maradtak fenn emlékek egyiptomi és núbiai birkózóversenyekről. A két és félezer éves Beni-Hasszán sírjából előkerült 400 birkózó küzdelmét ábrázoló faliképsorozat jól illusztrálja, mekkora szerepet kapott Egyiptomban a sportág, amelyet szórakoztató látványosságként, a legyőzött ellenség megaláztatására, de a hadsereg tagjainak erőnléti edzéseinek céljából is alkalmaztak.
A fogások ismerete és a szabályok betartása fontos követelmény volt az ókori Egyiptomban, amelyeknek alapjait tulajdonképpen néhány sírfal alaposabb tanulmányozása révén is el lehetett sajátítani, hiszen az ókori lakosok életében igen nagy szerepet játszott a birkózás. Mindezek ellenére viszonylag keveset tudunk az ókori szabályrendszerről; még az sem bizonyos, hogy a görögökhöz hasonlóan teljesen meztelenül vagy részben felöltözve álltak a küzdőtérre a sportolók.
Azt sem tudjuk egészen biztosan, hogy mi volt a cél az egyes szakértők szerint inkább a pankrációra hajazó egyiptomi birkózásban: a két vállra fektetés, a földre vitel, egy sikeres dobás vagy az ellenfél szájából elhangzó „feladom” szó kikényszerítése. Ez utóbbi tűnik logikusnak, hiszen a sportág végső soron a katonák képzésére szolgált, bár egy civil is szabadon űzhette.
I. e. 510-ből származó görög relief
Bár a görög nem a legősibb birkózó nép, mégis a harcművészetek egyik fő csoportjaként érdemes elkülönítenünk a görög birkózást, amely nem összetévesztendő a pankrationnal, ahonnan nem egy alkalommal hordágyon kellett levinni a vesztest a küzdőtérről. Az i. e. 704-től az olimpiai játékok soraiban is helyet kapó – eleinte a pentatlon részét képező – görög birkózás egyik fő szabálya volt, hogy az a fél nyer, aki legalább háromszor a földre viszi a másikat. Az Iliászban és az Odüsszeiában is megemlített sportág Hellászban különleges jelentőséggel bírt, fontos szerepet kapott a fiatalok nevelésében is.
A görög birkózásban nem voltak súly- vagy korcsoportok és a küzdelem idejét sem korlátozták; az összecsapás fűben vagy homokos területen folyt. Közismert, hogy a versenyzők testüket a mérkőzés előtt beolajozták, majd homokkal dörzsölték be. Ezzel az eljárással egyrészt a sérülések veszélyét, másrészt a bőr síkosságát csökkentették. Érdekesség, hogy küzdelem után a harcolók a testükre tapadt olajos homokot kaparókéssel távolították el. A birkózók különleges tiszteletnek örvendtek Hellászban, amit a fennmaradt szobrok, vázák, érmék és versek remekül illusztrálnak.
Birkózókat ábrázoló ókori görög váza
A birkózás hagyománya a hellenisztikus korban tovább folytatódott, például Egyiptom uralkodóit, II. és III. Ptolemaioszt nem egy helyen győztes birkózóként ábrázolták. A hódítást követően a görög harcművészetet a rómaiak is átvették, s a Római Birodalom kultúrájának részévé vált, sőt a bizánci korból is akadnak szép számmal birkózást említő munkák. Az egyik leghíresebb I. Baszileiosz császárt (867-886) nevezi meg, amint a kor legerősebb birkózójával szemben arat diadalt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.