Hitler-balhé Karlovy Varyban
2007. augusztus 10. 15:00
Éles vitát váltott ki Csehországban, hogy a náci Németország vezérének neve is szerepel a magyarok által is kedvelt nyugat-csehországi fürdőváros hivatalos honlapján.
Korábban
Karlovy Vary honlapján a fürdőváros híres látogatóinak sorában Adolf Hitler olyan személyiségek társaságában szerepel, mint például Ludwig van Beethoven és Wolfgang Amadeus Mozart zeneszerzők, Wolfgang Geothe költő, Nagy Péter orosz cár, Mária Terézia osztrák császárnő, Mihail Gorbacsov szovjet pártfőtitkár, vagy Václav Havel cseh államfő.
Adolf Hitler 1938 októberében valóban ellátogatott az akkor többségében német Karlsbadba, miután - az 1938 márciusában az osztrák nemzetiszocialisták közreműködésével végrehajtott Anschluss mintájára - 1938 áprilisában megszavaztatta a szudétanémetek számára teljes autonómiát követelő "karlsbadi programot".
Berühmte Besucher von Karlsbad |
A szövetségesek engedtek Hitler követeléseinek, Prágát felszólították a szudétanémet területek átadására. A német Wehrmacht bevonult Csehország és Morvaország területére, 300 ezer cseh került a Német Birodalomba. A Harmadik Birodalom ezzel vált Európa legerősebb hatalmává.
"Híres volt, az biztos, csak éppen nem jó értelemben. A nevét ezért inkább nem tüntetnénk fel" - mondta Neklan Strecha, a fasisztaellenes harcosok szövetsége városi szervezetének elnöke. A többi hírességtől eltérően Hitler neve mellett semmiféle megjegyzés nincs, hogy miért is szerepel a névsorban. "Ez nagy hiba. Legalább meg kellene magyarázni, de talán még jobb lenne, ha törölnék a névsorból" - szögezte le Neklan Strecha. Hozzátette: "Ha valaki híres emberekről beszél, akkor gyakorlatilag mindenki pozitív személyiségekre gondol. Ilyen értelemben Hitler nevének felvétele a listára az emberekben azt a téves érzést keltheti, hogy ő is pozitív személyiség."
"Akár tetszik, akár nem, tény, hogy Adolf Hitler járt a városunkban. Ha azonban szerepeltetése ilyen elutasító reakciókat vált ki, akkor talán jobb lenne, ha a város illetékesei kivennék a névsorból" - hangoztatja Stanislav Burachovic, helytörténész, aki maga is részt vett a névsor összeállításában.
Renata Hybnerová, a polgármesteri hivatal szóvivője a vitákkal kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a névsort a városi tanács újra megvitatja, s esetleg módosításokat hajt végre benne. "Amennyiben valóban ilyen indulatokat gerjeszt Adolf Hitler, akkor valószínű, hogy neve mellé magyarázó jegyzetet teszünk. Látogatása Karlovy Varyban azonban történelmi tény" - jelentette ki.
Ungarischer Schriftsteller, Komponist, Dichter
A híres magyar látogatók közül három személyiséget emelt a város vezetése a névsorba (zárójelben látogatásuk évével): Liszt Ferenc (1853), Arany János (1869) és Móra Ferenc (1930). Arany Arányként van feltüntetve.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma-Kokes János, Prága)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap