2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Lenin fogadta a sarkkutatókat az Antarktiszon

2007. január 24. 09:30

Brit és kanadai felfedezők elsőként jutottak el az Antarktisz földrajzi középpontjára, az "Elérhetetlenség pólusára", ahol legnagyobb megdöbbenésükre egy Lenin-szobrot találtak.

A Reuters hírügynökség hétfői közlése szerint a pont a Déli-sarktól 870 kilométerre, s az óceánoktól legtávolabb eső helyen, a tengerszint felett 3725 méterrel található. Az embert próbáló, 1700 kilométeres út az orosz Novolazarjevszkaja kutatóállomástól 49 napig tartott.

Az Elérhetetlenség pólusát először szovjet felfedezők hódították meg motoros szánokkal 1958-ban, s azóta csupán egy hattagú francia csapat járt arra 1989-90-ben kutyaszánokkal. A brit-kanadai csapat a célhoz közeledvén meghökkenve vette észre Vlagyimir Iljics Lenin mellszobrát a hóban, amit bizonyára a szovjet felfedezők hagytak ott 50 évvel ezelőtt.

A másik három felfedező mindegyike brit: Rupert Longsdon, Rory Sweet és Henry Cookson. Tavalyelőtt minden sarkvidéki tapasztalat nélkül ők nyerték meg azt az 563 kilométeres versenyt, amelynek célpontja a Déli-sark volt. Ezután kérték fel a veterán felfedezőt, Landryt, aki számos expedíciót irányított már az Északi- és a Déli-sarkon egyaránt, hogy vezesse el őket az egykori szovjet kutatóállomásra. A sikeres út után a csapat a Vosztok orosz kutatóállomásra, majd Fokvárosba repül.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár