Sikeres lett az Iwo Jima-film Japánban
2007. január 10. 08:45
A második világháború csendes-óceáni hadszínterének egyik legvéresebb csatáját japán szemszögből bemutató alkotást december 9-én mutatták be a szigetországban, azóta vezeti a filmes sikerlistát és már csaknem 3 millióan látták.
Korábban
Hatásos történelmi lecke
Az 1945 februárjában a Tokiótól 1200 kilométerre délre fekvő vulkanikus szigetért folytatott elkeseredett harcban 6821 ostromló amerikai katona esett el, míg a védő japánok közül 21900-an vesztették életüket.`Nagy film, sok felejthetetlen jelenettel. Sajnálom az elesett japán katonákat. De áldozatuknak köszönhetően Japán ma békés ország és ez büszkeséggel tölt el` - mondta egy tokiói mozi előtt egy 52 éves hivatalnoknő. Komacu Hiszako azt a háború után nemzedéket testesíti meg, akinek már elege van a bűntudatból és a lelketlen hazafiságból is.
Egy, még személyes háborús élményekkel rendelkező nyugdíjast megdöbbentették Eastwood filmjének ultrarealista jelenetei: "Jó film. De miért öljük egymást? Miért kell, hogy emberek így haljanak meg? Élvezzük az életet és a békét" - mondja a 81 éves Minobe Hasiro, Tokió 1945. márciusi bombázásának túlélője. Negyvenöt esztendős lánya, Naoko könnyezve fogadta "ezt a nagyon jó történelmi leckét". Sokat mondó azt is, hogy Minobe úr szerint a film nem "gonoszoknak" állítja be a japánokat.
Ugyancsak többször sírva fakadt a film láttán egy 22 éves egyetemista. "Különösen akkor sírt, amikor a fiatal, velem egyidős főhős feleségéről és fiáról álmodik. Néhány jelenet nagyon nyers, különösen, amikor felszakított hasakat látunk. Amikor kijöttem a moziból, hogy ismét rátaláljak a "normális életre", nagyon fel voltam dúlva. De hálát érzek az értünk meghalt katonák iránt" - mondta.
A nézők hálásak Eastwoodnak azért, hogy emberi arcot adott a Hollywoodban általában karikatúra-szerűen ábrázolt japán katonáknak. "Nagyra becsülöm, hogy egy amerikai képes volt japán áldozatokat megmutatni. Ez hihetetlen. Ha egy japán csinálta volna ezt a filmet, valószínűleg nacionalizmussal vádolták volna. A film elgondolkodtatott arról, hogy miért kell demonizálni a másik embert. Az amerikaiak demonizálták a japánokat, de végül is, mindannyian emberi lények vagyunk" - tette hozzá a diák.
A kétszeres Oscar-díjas színész-filmrendező alkotásával a háború hiábavalóságáról akart véleményt mondani. "Igazából nincs a háborúknak győztese. Mindig ugyanaz történik, feloldozzák a fiatalokat életük virágjában, ezt soha nem szabad elfelejteni" - nyilatkozta Eastwood tokiói sajtókonferenciáján.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.