Titkos dokumentumokat is kiállítottak 1956-ról Moszkvában
2006. október 13. 15:00
`Nem a kilátástalanság, hanem az emberi méltóság forradalma volt 1956` - mondta Bak János történész, egykori résztvevő Moszkvában egy olyan orosz-magyar levéltári kiállítással kapcsolatban, amely a jövő hét közepén nyílik meg, egy időben mindkét fővárosban.
Korábban
Orosz-magyar kerekasztal 1956 mítoszairól
A kiállítás Örkény István egykori értékelését tükröző mottója, amely szerint `Ez a kilátástalanság forradalma volt`, valamiféle `kompromisszumot takar azoknak az oroszoknak (a kedvéért), akik még mindig nagyon érzékenyek és nem hajlandók szembenézni a múlttal` - vélte a magyar professzor, magyar újságíróknak nyilatkozva az 56-os Emlékév fő oroszországi rendezvényeiről a moszkvai magyar kulturális központban tartott sajtótájékoztató után. `A forradalom nem volt hiábavaló, értelmetlen, sőt nem is volt teljesen reménytelen, tehát a kilátástalanság szó nem érinti a lényegét, ha ebben az értelemben fordítjuk` - tette hozzá Bak János, aki (Bibó István nyomán) `az emberi méltóság forradalmaként` értékeli `az 1956-os eseményeket`.
1956 kevésbé ismert részletei: kivégzéshez állítják a Budapesti Pártbizottság épületének védőit, 1956. október 30. |
Bak János jövő szerdán magyar filmhetet nyit meg 1956-ról szóló alkotásokból (Herskó János, Fábri Zoltán, Gothár Péter, Mészáros Márta) a moszkvai Szaljut mozimúzeumban, emellett előadásokat tart több orosz városban. Mint mondta, elő akarja segíteni, hogy az orosz emberek "megértsék a sokoldalú 1956-os forradalom lényegét, és megemlékezzenek azokról a hősökről és áldozatokról mindkét oldalon, akik életüket vesztették ebben a konfrontációban. Oroszországban különösen fontos lenne, hogy a következő nemzedékek tudomásul vegyék, milyen gonosz, gyarmati rendszert építettek fel az ő nevükben."
Orosz újságírók kérdésére Székely Árpád moszkvai nagykövet közölte: Magyarországon az 1989-90-es rendszerváltás után a parlamenti pártok konszenzusra jutottak abban, hogy 1956 forradalom volt, de azelőtt a tankönyvek nem tárgyalták, hanem pusztán az ellenforradalom minősítéssel intézték el. Kiss Ilona, a kulturális központ igazgatója pedig elismerte, hogy orosz középiskolában tanuló fia tankönyvében nincs szó a témáról, még ha már fel is kérték őt egy évfordulós előadásra.
Kiss Ilona kiemelte még az emlékprogramok közül azt a kerekasztal-beszélgetést, amelyet az orosz kulturális felügyelet (tévés moderátorként is ismert) vezetője, Mihail Svidkoj kezdeményezett, s amelyen a két ország kulturális és médiaszemélyiségei vitatják meg a magyar forradalomról élő felfogásokat, mítoszokat, s a rá vonatkozó hézagos ismeretek okait. Az első kerekasztalt Budapesten tartják a levéltári kiállítás jövő csütörtöki megnyitásával egy időben, a második pedig a moszkvai megemlékezéseket zárja majd november 10-én.
"Magyar szabadságharcosok százainak és egy öreg elvtársának Nagy Imre (1956-os miniszterelnök) megölése sohasem évül el, akármit is csinált Kádár János (egykori magyar kommunista vezető). Körülbelül ugyanez vonatkozik (a tömeges politikai megtorlásokért felelős) Joszip Sztálinra (néhai szovjet diktátorra) is" - felelte Bak János arra a megállapításra, amely szerint mindkét politikusról az a közvélekedés hazájában, hogy több jót tettek, mint rosszat.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap