A skótok találták fel a focit
2006. június 29. 12:30
A skótok annak ellenére arattak nagy győzelmet az angolok felett, hogy nem sikerült kijutniuk a 2006-os németországi futball világbajnokságra. Egy most bemutatott könyv szerint ugyanis övék a foci feltalálásának dicsősége.
Korábban
Latin szabályok focirajongóknak
Szabálykönyv a
A közfelfogás szerint a mai értelemben vett labdarúgást 1863-ban az angolok azzal alkották meg, hogy megalapították az FA-t, az angol labdarúgó szövetséget. Ekkor dolgozták ki azt a szabályrendszert, amely - kisebb módosításokkal ugyan, de - a mai napig a sportág alapját képezi.
17. századból
A világbajnokság apropóján a Hamburgi Néprajzi Múzeum "A futball varázsa" elnevezésű kiállításán azonban bemutattak egy 1633-ban latinul írt, korábban az ismeretlenség homályába burkolózott könyvet, amely azt bizonyítja, hogy a skótok már több mint kétszáz évvel azelőtt kitalálták a futballt - adta hírül a United Press amerikai hírügynökség. A Vocabula című mű szerzője, David Wedderburn, a skóciai Aberdeeni Nyelvtani Iskola tanára meglepő részletességgel határozta meg a szabályokat: a könyvből nem csak az derül ki, hogy mi az a kirúgás és a passz, de részletes leírást kapunk a különböző formációk előnyéről és a kapus szerepéről is.
A mára az egész világot meghódított sport ötlete persze nem a semmiből jött, többé-kevésbé hasonló labdajátékokat már az ókorban is játszottak szerte a világon. A legrégebbiek közé tartozik a kb. 4700 éves kínai cuju, amit a hadsereg alkalmazott kiképzési célokra. A tisztek hamar felismerték, hogy a csapatjáték fejleszti a katonák éberségét és rákényszeríti őket az együttműködésre. A japánoknál ellenben inkább a nemesek és az udvaroncok játszották a kemari-t, a foci helyi változatát. Itt nyolcan alkottak egy csapatot és, a mai lábteniszhez hasonlóan úgy próbálták egymásnak ívelni a labdát, hogy az ne érjen földet. A mexikói változatot, az i.e. 1500-tól ismert ulama-t a mai napig űzik, ami elég meglepő, ismerve a játék lényegét: az arra vállalkozóknak a csípőjükkel kell bejuttatni egy kőgyűrűbe a labdát. E néhány fenti példa is jól bizonyítja, hogy a labda férfiakra gyakorolt mágikus hatása bizony nem újkeletű.
Annál meglepőbb viszont, hogy eddig senki sem figyelt fel a Vocabula futballtörténeti szempontból alapokat rengető tartalmára. A VB-mentes napokon a Skót Nemzeti Könyvtárban pihenő mű esete mindenesetre azt sugallja, hogy a focit azért nem mindenki szereti. Úgy tűnik, a tudósokra kevésbé van hatással.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Horthy
- Legitimista meggyőződése ellenére hiúsította meg a második királypuccsot Bethlen István
- A Magyar Nemzeti Levéltárhoz került az egykori kormányzói család hagyatéka
- A kormányzó hitvese: Horthy Miklósné Purgly Magdolna
- Indiai vadászatok és lenyűgöző britek: Horthy Miklós a világ körül
- A köztársaságból kiábrándult Habsburg-pártiak gyűrűjében választották kormányzóvá Horthy Miklóst
- A nemzetmentőtől a nemzetvesztőig: hányféle Horthy-kép létezik?
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap