Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa
2024. november 11. 18:05 Múlt-kor
A Római Birodalom és Karthágó közötti több mint egy évszázados rivalizálás a történelem egyik legvéresebb és legkegyetlenebb konfliktusa volt, amely három pun háborúban csúcsosodott ki. A végső csapást i. e. 146-ban mérte Róma a Földközi-tenger egyik leggazdagabb városára, Karthágóra, melyet nemcsak katonailag, hanem kulturálisan is teljesen megsemmisítettek. Idősebb Cato híres szavai, „Carthago delenda est” (Karthágónak vesznie kell), akkor nyertek végső értelmet, mikor a rómaiak lerombolták a város falait, lakosait rabszolgasorba taszították, és Karthágó örökségét is eltörölték. Ez a konfliktus nemcsak a Földközi-tenger térségének jövőjét változtatta meg, hanem Róma politikai és katonai hegemóniáját is megerősítette.
Scipio önmegtartóztatása
Korábban
A kereskedelmi hegemón és a harcos trónkövetelő
Róma és Karthágó versengése a Földközi-tenger térségének dominanciájáért folytatott harc központi eleme volt. Karthágó hosszú ideig a tengeri hadviselés terén fölényben volt, flottája a Földközi-tenger legnagyobb és legfejlettebb hajóhadának számított, mellyel a kereskedelmi útvonalakat védte.
Ez a flotta biztosította a város gazdasági dominanciáját, és lehetővé tette, hogy különböző árukat, élelmiszereket, borokat, olajat, fémeket és luxuscikkeket szállítsanak a Földközi-tengeren. A karthágóiak kereskedelmi hálózata egészen Britanniáig és Nyugat-Afrika partjaiig elért, ami jelentős kulturális és gazdasági befolyást biztosított számukra.
Római életkép
Ezzel szemben Róma kezdetben csak szárazföldi haderejére támaszkodott, és nem rendelkezett jelentős flottával. Az első pun háború (i. e. 264–241) során azonban Róma felismerte, hogy tengeri fölény nélkül nem tudja megtörni Karthágó hatalmát, ezért nagyszabású flottaépítésbe kezdett.
A két nagyhatalom versengése a haditengerészeti és szárazföldi hadviselés minden területén megmutatkozott, a legnagyobb kihívást pedig a második pun háború (i. e. 218–201) jelentette, amikor Hannibál, Karthágó legendás hadvezére, végigsöpört Itálián, és Rómát több alkalommal is kis híján legyőzte.
Hannibál elefántjai küzdenek a római légiókkal
Ez a trauma mély nyomot hagyott a rómaiak kollektív emlékezetében, és megalapozta a szenátus azon döntését, hogy Karthágót teljesen el kell pusztítani. Idősebb Cato híres mondata, a „Carthago delenda est” (Karthágónak vesznie kell) tehát nem csupán szónoki eszköz volt.
Róma győzelme
Róma kitartott Hannibál hadaival szemben, és végül a Zamai csatában (i. e. 202) győzelmet aratott. A harmadik pun háború (i. e. 149–146) már Karthágó katonai hanyatlásának korszakát jelezte, amikor Róma végleg leszámolt a várossal, teljesen megsemmisítve katonai potenciálját és a várost magát is.
Servius-féle fal, mely azért épült, hogy megállítsa Hannibált
A rómaiak által terjesztett negatív képpel szemben a korábbi források békésebb és fejlettebb Karthágót mutatnak be. A város alapítására i. e. 9. század elején került sor, amikor Türosz városából érkezett föníciai telepesek itt kezdték felépíteni Karthágót. A város stratégiailag kiváló helyen feküdt, mivel a keleti-nyugati kereskedelmi útvonal, amely az Ibériai-félsziget ezüstbányáit kötötte össze a Közel-Kelettel, itt haladt keresztül. Az észak-déli tengeri útvonalak szintén Karthágón keresztül vezettek, amelyek Itáliát és Észak-Afrikát kötötték össze a görög világgal.
Az ókori világban számos nagy birodalom rivalizált egymással, és ezek közül több is véres konfliktusok sorozatával próbálta megszilárdítani hatalmát. Egyiptom és a Hettita Birodalom küzdelme a Közel-Kelet uralmáért, vagy Athén és Spárta viszálya a görög poliszok feletti vezetés megszerzéséért mind jelentős események voltak. Mégis, e rivalizálások egyik legkegyetlenebb és legmaradandóbb példája a Római Birodalom és Karthágó közötti konfliktus volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap