2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Bár Hitler nyerte a versenyfutást Norvégiáért, ez hosszú távon előnyt hozott a szövetségeseknek

2021. szeptember 8. 16:01 Múlt-kor

Rövidtávú kudarc, hosszú távú előny

A szövetségesek számos akadályba ütköztek. Narviknál a közeli Harstad szigetén szálltak először partra a brit és emigráns lengyel csapatok, azonban hiányos téli felszerelésük okán – miután a városban és környékén derékig érő hó volt – parancsnokuk nem volt hajlandó továbbindulni velük.

A helyzeten az sem segített már a kezdetektől fogva, hogy Churchill rendszeresen meggondolta magát fontos döntésekben, ezzel zűrzavart okozva a szövetséges inváziós erők körében.

Április 16-án egy brit dandár és három francia zászlóalj Trondheimtől 160 kilométerre északra szállt partra, és lassan haladt délre a város felé, míg egy másik brit dandár a várostól még nagyobb távolságra délre ért partot és indult meg észak felé.

Ezekben a napokban a norvég hadsereg is egyre erősebb ellenállást kezdett tanúsítani, és még úgy tűnt, Hitler terve elbukhat. Április 22-étől azonban a német légi fölény egyre nagyobb gondot jelentett a szövetségeseknek, a Luftwaffe gépei folyamatosan támadták a Trondheim felé tartó csapatokat, akiknek se megfelelő felszerelést és ellátást, sem kellő mennyiségű tüzérséget és légvédelmet nem tudtak biztosítani.

A németek ráadásul az ország több pontján harckocsikat is partra tettek, míg a szövetségesek egyáltalán nem rendelkeztek páncélosokkal a hadművelethez. Április végére megszületett a döntés a csapatok evakuálásáról, amely május első napjaiban meg is történt – csupán a Narvik felé vezető út mentén hagytak erőket, hogy lassítsák a német erősítések célba érését.

Ekkor még úgy tűnt, az elszigetelt német csapatoktól a szövetségesek elveszik a várost, Churchill azonban ismét meggondolta magát: úgy döntött, lerombolják a kikötőt és annak felépítményeit, majd teljességgel evakuálják a csapatokat Norvégiából. A szabotázzsal május 30-án végző utolsó csapatok június 8-án értek vissza Nagy-Britanniába.

Időközben május 10-én megindult a német támadás Nyugat-Európában is, és a Chamberlain-kormány megbukott. Hiába a norvég művelet szégyenletes kimenetele, az új miniszterelnök ennek ötletgazdája, Churchill lett.

Következmények, téves és helyes tanulságok

A norvég hadjárat megtanította Churchillnek és a briteknek, hogy nem szabad alábecsülniük a német képességeket, Hitler azonban igencsak elbízta magát terve sikerén – úgy érezte, vezérkara kétségei felett is győzelmet aratott határozottságával. Norvégia megtartása a háború során azonban súlyos erőket vont el az egyéb frontoktól – 1944-ben már 600 000 német katona várta itt a be nem következő szövetséges partraszállást, ami növelte a normandiai invázió esélyeit.

A veszteségek mindkét oldal számára igen magasak voltak: több mint 6000 embert vesztettek a szövetségesek, míg a németek 3500-nál valamivel többet. A szövetségeseknek azonban jóval kevesebb repülőjük és hajójuk veszett oda, a Kriegsmarine különösen legyengülve került ki a konfliktusból.

A második világháborúról szóló hatkötetes történeti művében, amelyet a háború utáni években publikált, Churchill igyekezett a lehető legjobb fényben beállítani a kudarcos norvégiai műveletet, saját hibáit pedig igyekezett áthárítani másokra.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Német harckocsik Oslo kikötőjében, 1940. áprilisBrit kommandósok egy lőszer- és üzemanyagraktárat semmisítenek megA Harmadik Birodalom egyik legkorábbi fejlesztésű harckocsija, az 1930-as évek közepén Neubaufahrzeug fedőnéven gyártott páncélosok egyike Lillehammer utcáinSzövetséges csapatok partraszállása Bjerkviknél, Narviktól északraNémet csapatok harcban Lillehammertől nyugatraBrit katonák új, birkabőr kabátjaikkal Norvégiában, 1940. áprilisChurchill találkozik az HMS Hardy romboló legénységével, miután kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a norvégiai harcok soránA brit Coldstream Guards ezred katonái a franciaországi Cherbourgba érkezésük után, 1939 őszénAz Altmarkról kiszabadított brit tengerészek úton hazafelé

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár