Az Újvilág első cowboyai spanyolul beszéltek
2021. november 15. 18:08 Múlt-kor
Korábban
Vaquerók és cowboyok
A mexikói vaquerók egyedi készségeit a 19. században lassacskán elkezdtek átvenni a térségbe egyre nagyobb számban érkező angolszász telepesek is. A mexikói-amerikai háborút (1846–1848) megelőzően, 1845-ben az „anglók” által egyre nagyobb számban lakott, de Mexikóhoz tartozó Texas kikiáltotta függetlenségét, majd csatlakozott az Egyesült Államokhoz.
Az ezt követően még nagyobb számban érkező angolajkú telepesek sok esetben átvették a területet elhagyó mexikói birtokosok gazdaságait, megtartva az ott dolgozó vaquerókat. A továbbiakban ezek a mexikói szakemberek tanították be az újonnan érkező amerikai alkalmazottakat, akik megtanulták tőlük a kötélfonást, a lasszókészítést és a többi jellegzetes készséget.
A képet tovább színesíti, hogy a történészek becslése szerint a 19. századi amerikai cowboyoknak a filmbéli ábrázolásmóddal szemben mintegy negyede afroamerikai lehetett.
De a mexikói vaquerók készségeik átadásával sem tűntek el az Egyesült Államok egyre növekvő délnyugati területeinek kulturális színpadjáról: a 19. század során megbecsültségük olyannyira megmaradt, hogy a vadnyugatról alkotott mai képünket szinte „kodifikáló” William Cody, azaz Buffalo Bill utazó lovas cirkuszában ők is szerepet kaptak a világ lovas kultúrái között.
A délnyugati marhahajcsárokról alkotott közkeletű kép nagy változását a filmipar megjelenése hozta el: az egyébként Buffalo Billt és fellépéseikkel utazó társaságát is tönkre tevő új szórakozási forma helyezte középpontba a fehér, „anglo” férfit, mint a vadnyugati történetek állandó hősét.
„Ekkor alakul át a vaquero valami egészen mássá” – mondta el Rangel. „Egyfajta faji alapon bemocskolt, gonosz karakterré válik.” Amikor a latino, illetve őslakos emberek feltűntek ezekben a filmekben, rendszerint vagy gonosztevőkként, vagy háttérszereplőkként jelentek meg. Helyettük a fehér cowboy lett az amerikai hősi ideál, aki mindig helytáll védelmezőként, illetve vezetőként.
Habár a populáris kultúra a köztudat peremére szorította a vaquerókat, tökélyre fejlesztett mindennapi praktikáik és munkahagyományaik máig élnek az amerikai rancheken.
„A vaquero öröksége és hagyományai áthatják a modern rodeót és a marhatartást” – mondta Rangel. „Ha az ember megnézi, miként működik egy ranch Texasban, vagy akár Nyugat-Nebraskában is manapság, jól látja, hogy a vaquero kultúra ma is létezik. És ma is vaquerók, azaz mexikói cowboyok végzik e munkát.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap