Amikor a lengyel rendőr a saját népére lőtt
2015. december 17. 16:40 MTI
Negyvenöt éve, 1970. december 17-én a lengyel tengermelléki Gdyniában a hadsereg tüzet nyitott a sztrájkoló hajógyári munkásokra; ez volt a legtragikusabb fejezete a decemberi tengermelléki munkásfelkelésnek, melynek leverésekor a kommunista hatalom 45 ember életét oltotta ki, 1165 ember megsebesült, és mintegy 3 ezren börtönbe kerültek.
Korábban
A lengyel munkások december 14. és 22. között zajló tiltakozásait az váltotta ki, hogy a Lengyel Egyesült Munkáspárt (LEMP) Központi Bizottsága december 12-én bejelentette a mindennapi fogyasztási cikkek - mindenekelőtt élelmiszerek, ezen belül a hústermékek - árának átlagosan 23 százalékos emelését. Az intézkedéssel a kommunista tervgazdaság évek óta húzódó problémáit próbálták orvosolni. Az áremelést a belbiztonsági szolgálat, a rendőrség és a rohamrendőrség mozgósítása előzte meg, a kommunista vezetők ugyanis feltételezték, hogy az intézkedés társadalmi elégedetlenséget válthat ki.
Elsőként december 14-én a gdanski Lenin Hajógyár munkásai léptek sztrájkba, az üzem területén tüntető háromezres tömeg az árak csökkentése mellett kádercserét is követelt a pártvezetésben. A tiltakozók később a vajdasági pártbizottság székháza elé vonultak, az ott beavatkozó rendőrséggel kialakult összetűzés során a munkások felgyújtották az épületet. A belvárosban több mint tízezren tüntettek, a rendőrséggel folytatott összetűzések egyre hevesebbé váltak. Éjjel a rendőrök figyelmeztető lövéseket adtak le, több száz embert megvertek, letartóztattak.
A gdanski sztrájkkal párhuzamosan a tengerparti hármas város - Gdansk, Gdynia, Sopot - másik településén, Gdyniában is zajlottak tiltakozások, ott azonban december 15-én a városi vezetés tárgyalóasztalhoz ült a munkásokkal. Az ezt követő éjjel azonban a sztrájkbizottság székhelyén brutális rendőri beavatkozás történt, az ott tartózkodó munkásokat megverték, letartóztatták. Gdynia után az északkeleti Elblagban, valamint az északnyugati Slupskban és Szczecin kikötővárosban is sztrájkok törtek ki. A hatóságok a hármas városba rendőrségi és katonai csapaterősítést irányítottak.
Varsóban december 15-én összeült a LEMP válságstábja Wladyslaw Gomulka pártfőtitkár vezetésével. A testület, melynek 10 tagja között ott volt az akkori védelmi miniszter, Wojciech Jaruzelski tábornok, valamint Józef Cyrankiewicz miniszterelnök is, engedélyezte a fegyverhasználatot. Ennek nyomán rálőttek többek között a katonaság által körülvett gdanski hajógyárba bejutni próbáló munkásokra. December 16-ra a sztrájkhullám az egész tengermelléken, sőt elszórtan az ország más részein is elterjedt, munkáslázadássá - Gomulka szerint "ellenforradalommá" - alakult át. Aznap este a televízióban nyilatkozó Stanislaw Kociolek miniszterelnök-helyettes felszólította a hajógyári munkásokat, hogy másnap álljanak munkába.
A gdyniai hajógyár dolgozói december 17-én reggel el is indultak a munkába. A hajógyári megállóban a vonatról leszállva azonban az üzemet körülvevő rendőrkordonba ütköztek. Miközben a többezres tömeg egyre inkább összetorlódott, a rendőrség tüzet nyitott, a menekülni próbáló embereket letartóztatták, összeverték. A gdyniai sortűznek 18 áldozata lett, többségüben 21 évnél fiatalabb emberek. Köztük volt a 18 éves Zbigniew Godlewski hajógyári munkás is, az Andrzej Wajda Vasember és Antoni Krauze A fekete csütörtök című filmjéből is ismert jelenet tragikus hőse: miután Godlewski halálos lövéseket kapott, a Gdynia belvárosa felé egy vérfoltos lengyel nemzeti zászlóval vonuló barátai ajtóra fektetve vitték holttestét. Godlewski a róla írott híres énekes ballada révén Janek Wisniewski néven vonult be a lengyel történelembe.
Aznap este a televízióban Cyrankiewicz beszédet mondott, melyben a pártvonalnak megfelelő módon mutatta be az eseményeket, a "társadalmi rend és fegyelem védelmét" ígérve. A munkáslázadással párhuzamosan a LEMP vezetésén belül hatalmi harc zajlott, melynek kimenetelét végül Moszkva döntötte el. December 18-án Leonyid Brezsnyev szovjet pártfőtitkár azt üzente Cyrankiewicznek, hogy a munkásokkal kialakult konfliktust "politikailag kell megoldani". A LEMP Politikai Bizottsága egyetértett a döntéssel. A lázongást Gomulka december 19-i leváltása csillapította le, másnap pedig a párt megegyezéspárti vonalát képviselő Edward Gierek vette át a párt vezetését. Az utolsó sztrájkok december 22-ig tartottak.
A tengermelléki sortüzek felelőseit az 1989-es rendszerváltás után sem ítélték el, kivéve két, feltételes szabadságvesztésre nem jogerősen elítélt, a közvetlen katonai akcióban részt vevő tisztet. Jaruzelski ez ügyben folytatott perét rossz egészségi állapotára való tekintettel 2011-ben, három évvel a halála előtt felfüggesztették. A gdyniai mészárlást a televíziós beszédével megelőlegező Kocioleket 2014-ben, egy évvel a halála előtt felmentették. A bíróság azzal érvelt, hogy a hosszú idő elmúltával "csökkent az ügy körülményei tisztázásának lehetősége". Mindkét kommunista vezetőt a lengyel nemzeti sírkertben, a varsói Powazki temetőben hantolták el.
A tengermelléki munkásfelkelés leverésére a kommunista hatalom a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete adatai szerint 27 ezer katonát vonultatott fel, 550 harckocsival, 750 páncélozott járművel, mintegy 100 helikopterrel és repülőgéppel. Az áldozatok emlékét többek között a gdanski hajógyárnál a következő nagy sztrájksorozat által kiküzdött, 1980-ban felálított, 45 méter magas hármas kereszt - az Elesett Hajógyári Munkások Emlékműve - őrzi, mely mára a lengyel kikötőváros egyik jelképévé vált. Csütörtökön az események 45. évfordulója alkalmából Lengyelországban országos megemlékezéseket tartanak. A gdyniai hajógyárnál rendezendő központi ünnepségen Andrzej Duda államfő is részt vesz.
Támogasd a
szerkesztőségét!
![2024. tél: Szoknyával a politikában](/iJ9Fr/article_issue/.275x275/169.jpg)
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
![](https://ad.jumu.hu/www/images/0d5931ffc8c452310967291a341271a8.gif)
![holokauszt](/iJ9Fr/label/.cut-640x400/3.jpg)
holokauszt
- A holokauszt áldozataira emlékezünk a mai napon
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Fogadással kezdődött a Lumière fivérek zseniális találmányának története 19:05
- Középkori államelmélet alapján nem is kerülhetett volna a trón közelébe II. Béla 16:05
- Érintetlen csodák Kelet-Törökországban 11:20
- Rudolf herceg először szeretőjével végzett, mielőtt öngyilkos lett 09:56
- Az esélytelenek nyugalmával tartották a védhetetlen Hongkongot a brit katonák 09:20
- Emberek millióit ültette a képernyők elé a Ki mit tud? 09:05
- Többen és könnyebben igényelhetik újra az energiahatékonysági támogatást 08:00
- Karl Benz szabadalmaztatta a gázpedált, a kuplungot, a sebességváltót, valamint a gyújtógyertyákat is tegnap