Al Capone milliókat bukhatott a szifilisze miatt
2020. május 24. 14:58 Múlt-kor
Korábban
Az elásott széf legendája
Mindenki előtt köztudott volt, hogy Capone whiskyje Kanadából érkezik Michiganbe, illetve New Yorkból, Frankie Yale közreműködésével, aki korábban Al Caponét mentorálta Brooklynban.
A Detroit-folyó területét a hírhedt Purple Gang tartotta ellenőrzése alatt. Télvíz idején a bandatagok speciális, könnyű, de erős motorral felszerelt, „whisky sixnek” nevezett illegális italokkal megpakolt Buickokkal keltek át a befagyott folyón. Az alkoholtilalom ideje alatt az USA-ban forgalmazott illegális alkoholos italok 75 százaléka Detroitból jutott el a fogyasztókhoz az ellátó hálózat egyik fő haszonélvezőjének, Al Caponénak legnagyobb örömére.
A sofőröket gyakorta elrabolták a rivális bandák, és a hatóságok ügynökeit is ki kellett valahogy kerülni. Más szóval a csempészeket vagy kirabolták, vagy megölték, vagy letartóztatták. Capone egyik csempésze később úgy emlékezett vissza a Michigan-tó homokdűnéire Gary és Michigan City között, mint a csempészútvonal legnehezebb szakaszára. A legendák szerint a szemfüles kereső a homokos talajban mind a mai napig egy halom whiskyre lelhet, amelyet a csempészek a rivális bandák, illetve a hatóság emberei elől rejtettek a homokba csaknem egy évszázaddal korábban.
Capone bizonyára dühös lett volna, ha tudomást szerez az elásott alkohol valós mértékéről, de abban az időben annyit keresett, hogy nem nagyon izgatta a veszteség. Az elásott pénz akkor lett érdekes számára, miután mentális képességei a börtönévek folyamán romlani kezdtek.
Capone bátyjának, Ralph-nak elárulta, hogy képletesen egy zsák pénzt ásott el valahol, de nem emlékezett a helyszínre. Ralph visszaemlékezései szerint „szánalmas, tehetetlen arckifejezés ült ki az arcára” és a következőket mondta: „Nem tudom, hol lehet. Nem tudom hol a kib….ott életben lehet.” Majd így lamentált: „Egy csomó bankban helyeztem el a pénzt és a széfek kulcsait a bankok neveivel felcímkézve egy masszív dobozba raktam, de amikor kiástam azon a helyen, ahová korábban eltemettem, nem találtam. Aztán azt gondoltam, hogy egy másik helyen ástam el, de ott sem találtam.”
Capone elárulta, hogy akkora összegről volt szó, amelyből generációk vígan éldegéltek volna, majd miután befejezte történetét, Ralph szerint a sebhelyes arcú gengszter könnyekben tört ki.
Nem csak láda, de titkos pince is
Eléggé ironikus módon Al Caponét pont a vagyona nullázta le egészségileg. Soha egyetlen adóbevallási ívet nem töltött ki, mondván, hogy neki nincs adóköteles jövedelme. Az adóhivatal ezt másképp gondolta és egy nagyobb átvilágítás után kiderült, hogy milliós tételekről nem számolt el feléjük, így 22 rendbeli adócsalás miatt állították bíróság elé.
Capone 1,5 milliárd dolláros vagyona eltörpül a mexikói drogbáró, a Sinaloa-kartell nevű bűnszervezet vezetője, Joaquín Guzmán 6 milliárd dolláros vagyonához képes, nem beszélve a kolumbiai drogcsászár, Pablo Escobar teljesítményéről, aki 100 milliárdot „gyűjtögetett” össze az évek során.
Bár Capone nem válogatott az eszközökben, ha a pénz megszerzéséről volt szó, a kisemberek felé jótékony arcát mutatta. A nagy gazdasági világválság alatt ingyenkonyhát nyitott Chicagóban. De halála után az emberek nem erről, hanem titkos pincéjéről beszéltek, amely egy elhagyatott chicagói hotelben várta a modern kor kincskeresőit. A hotel alagsorában lévő helyiséget 1986-ban bontották ki, de nem sok öröme telt benne a nézőknek, a túlpörgött műsorvezetőről Geraldo Riveráról nem is beszélve. Miután a bulldózer áttörte a falakat, Rivera nem követhette a Tutanhamon fáraó sírját és vele együtt tengernyi kincset feltáró Howard Carter nyomát, a föld alatti helyiségben ugyanis nem voltak „csodás dolgok”, csupán pár elárvult, üres üveg.
Ha az egyik kincsekkel teletömöttnek vélt pince üres is volt, a kulccsal teli, legendák övezte láda még ma is valahol a földben pihen. Ki tudja, talán valaki egy nap csodás felfedezést tehet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap