A megszokottnál ötször többen vettek részt a Hitler-relikviák árverésén Németországban
2019. november 22. 12:43 MTI
A szervezők által vártnál sokkal nagyobb érdeklődés mellett zajlott az Adolf Hitler és más náci vezetők állítólagos személyes tárgyaiból rendezett árverés a München melletti Grasbrunnban szerdán.
Korábban
A Mein Kampf egyik ezüstborítású "luxuskiadása" a becsült leütési ár duplájáért, 130 ezer euróért cserélt gazdát, 135 ezer eurót adtak egy Vaskereszt Lovagkeresztje tölgyfalombbal, kardokkal és gyémántokkal katonai kitüntetésért.
A várt összeg csaknem duplájáért, 4600 euróért kelt el Eva Braun egyik koktélruhája. A Hitler állítólagos keménykalapjáért fizetett 50 ezer euró viszont nagyjából megfelel a várakozásoknak.
A Hermann Historica aukciósház által rendezett hasonló árveréseken még soha nem volt ekkora az érdeklődés, az interneten a szokásosnál ötször többen licitáltak, és az árverési terembe is sokan csak állva fértek be - mondta el Bernhard Pacher, az aukciósház igazgatója.
A tervezettnél sokkal tovább elhúzódó eseményen mintegy 800 Hitlerhez, Göringhez, Goebbelshez és más náci vezetőkhöz köthető "relikviákat" árvereztek el.
Zsidó szervezetek a "visszataszító" árverés lefújását kérték az aukciósháztól, mert - mint Menachem Margolin rabbi, az Európai Zsidó Egyesület elnöke kifejtette - az efféle emléktárgyaknak nincs valós történelmi értékük, ellenben olyanok vásárolják meg őket, akik a nácizmus dicsőítésére és mentegetésére használják azokat.
Az aukciósház igazgatója azzal igyekezett igazolni az árverést, hogy a tárgyakat úgymond múzeumoknak, állami gyűjteményeknek és komoly, a korszakhoz kritikusan viszonyuló magángyűjtőknek szánják, nem szándékuk "a nácizmus rejtőzködő rajongóinak előcsalogatása".
Különféle jelvények az árverésen (kép forrása: tbsnews.net)
A Die Welt az árverésről szóló tudósításában ugyanakkor arról számolt be, hogy a magas leütési árakat aligha engedhették meg maguknak a pénzhiánnyal küszködő állami múzeumok.
A lap szerint emellett kételyek fűződnek egyes tételek eredetiségéhez, így például az állítólag Hitlernél talált, 130 ezer euróért eladott keménykalapéhoz. Egy Hitler-fotót, amelyet testőrének, Ulrich Grafnak dedikált a náci diktátor, 46 ezer euróért adtak el, holott még bizonyításra szorul az aláírás eredetisége, ami igazi "értékét" adja.
Nem fér kétség annak a levélnek és levelezőlapnak az eredetiségéhez, amelyet Hitler fiatalkori barátjának, August Kubizeknek írt 1908-ban. Ezt a kettőt - Kubizek egy rajzával együtt - 163 800 euróért adták el, holott - mint azt az aukciósház is elismerte - a dokumentumok Ausztriából való kivitelére nincs is engedély, és kétséges, hogy az megszerezhető-e.

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (4 szám)
bankkártyás fizetés esetén 25% kedvezménnyel.
A 4. lapszámot ajándékba adjuk.
Az első 500 előfizetőnek.

Múlt-kor magazin 2013/tél
- Shakespeare elveszett világa
- Bájitalok a régmúltból
- Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
- Che Guevara Hollywoodban és a vasfüggöny mögött
- Domján Edit-Szécsi Pál: egy szerelem tíz hónapja
- Magyar űrhajósok a zűrben
- A Tenkes kapitánya
- Garibaldi magyar parancsnoka
- Az évszázad magyar műkincsrablása
- Nem akadt vevő Diana hercegné „Travolta-ruhájára” tegnap
- Meglepetés érte a tudósokat az 1946-ban végrehajtott víz alatti atomkísérlet helyszínén tegnap
- Kiment a mosdóba, majd a vonaton hagyta 1953-ban a hidrogénbomba titkos dokumentumait tegnap
- Csak az újabb konfliktust készítette elő a tízezrek életét követelő első csecsen háború tegnap
- Hogyan menekült el Szent Pál „pálfordulását" követően Damaszkuszból? tegnap
- Újabb része került felújításra Rómában a földalatti „rejtélyek bazilikájának” tegnap
- „Hiszen javulnék én, anyám, de nem megy az könnyen faluhelyen” tegnap
- Kéjgázt használtak kezdetben a foghúzás miatti fájdalom elviselésére tegnap