2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A magyar zenei hagyományokat is népszerűsíti a Nemzetközi Fúvós Napok Fesztivál

2024. augusztus 13. 15:05 MTI

Elkezdődött hétfőn a kilencedik paksi Nemzetközi Fúvós Napok Fesztivál, az eseménysorozat szekszárdi megnyitóján Novák Irén művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár többek között a zenének a kulturális örökségünkben elfoglalt kiemelt helyét méltatta.

Fúvós Fesztivál
Tavalyi koncert Dunaföldváron (Kép forrása: Facebook/ Nemzetközi Fúvós Napok Fesztivál)

A szekszárdi megyeháza udvarán tartott nyitókoncerten a politikus Kodály Zoltánt idézte: „lehet élni zene nélkül is, (...) de mi azt akarjuk, hogy az ember ne úgy járja végig élete útját, mintha sivatagon menne át, hanem virágos réteken”.

A fúvószenei fesztivál világszerte népszerűsíti a magyar zenei hagyományokat, és nemcsak a térségben örvend komoly népszerűségnek, hanem a tanulni vágyó külföldi növendékeket, és a nagy tapasztalattal bíró mestereket is vonzza – mondta.

A helyettes államtitkár megjegyezte, a fesztivál szervezői a sokszínű program mellett a tanítást tűzték zászlajukra, amelynek révén erős és hosszú távú motivációt is kaphat több generáció.

A zenészek Szekszárdon és Pakson kívül számos település lakóit is megszólítják, helyben bemutatva a magyar fúvószenei hagyományokat, és azt, hogy hogyan találkozhat a magyar zenei kincs más országok kultúrájával – tette hozzá.

Novák Irén úgy fogalmazott, felbecsülhetetlen hozzáadott érték a helyi közösség erősítése, annak tudatosítása, hogy „milyen remek dolog itt élni, ide látogatni vendégként, résztvevőként”.

A nyitó hangversenyen a Magyar Rendőrség Zenekara egyebek mellett John Williams Olimpiai fanfárját, Astor Piazzolla Libertango című darabját és a magyar rendőrségi témájú filmek zenéjéből készült egyveleget játszott.

A fesztivált augusztus 11. és 18. között rendezik meg Pakson és környékén.

A szervezők az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írták, hogy a programsorozat egyedülálló módon kapcsolja össze a jelentős hazai és határon túli művészek és zenekarok koncertjeit az utánpótlást fejlesztő táborokkal, a szintén nemzetközi merítésű, hangszerkészítő bemutatókat a helyieket és a látogatókat egyaránt megszólító rendezvényekkel.

Közölték, Pakson és Dunaföldváron hét edukációs táborban mintegy százan vesznek részt hazai és külföldi művészeti oktatási intézményekből; olyan neves oktatóktól tanulhatnak, mint Thomas Brunmayr, a Stuttgarti Opera tubaművésze, a baseli és a freiburgi zeneakadémia tanára, Szőke Zoltán, a Budapesti Fesztiválzenekar kürtművésze és a budapesti Zeneakadémia oktatója, Simon Dávid, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának fuvolaművésze.

A fesztivál ideje alatt több mint 20 koncerttel várják a szervezők a közönséget. Szerdán a dunaföldvári várszínpadon a Magyar Honvédség Központi Zenekara játszik, a koncerten szólistaként Kovács Zalán László tubaművész és Veér Mátyás, a Stuttgarti Operaház basszusharsona-művésze lép fel.

A fesztivál táborainak zárókoncertjét szombaton rendezik Pakson, az Ürgemezei Szabadidőparkban száz zenész részvételével.

Vasárnap a madocsai református templomban az Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnázium Fúvószenekara ad koncertet Bakó Levente Liszt-díjas trombitaművész vezényletével.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár