A LiDAR-os kutatás 5000 éves erődített településeket tár fel
2025. március 12. 12:03 Múlt-kor
Régészek a legmodernebb LiDAR-technológia segítségével 5000 éves, erődített települések nyomaira bukkantak a romániai Neamț megyében.

LiDAR kép (Forrás: Geocad Services)
Korábban
A LiDAR (lézeralapú távolságmérés) távolságérzékelési módszer, amely lézerimpulzusok segítségével méri a Föld felszínéhez viszonyított távolságokat. Az így nyert adatokból részletes, háromdimenziós digitális térképek készíthetők, amelyek lehetővé teszik a régészeti lelőhelyek pontos feltérképezését, még a sűrű növényzettel borított területeken is.
A kutatást a Geocad Services, a Geo Edu Lab és a román Országos Földfizikai Kutatási és Fejlesztési Intézet közös együttműködésével végezték. A közös sajtóközlemény szerint a drónokra szerelt LiDAR-eszközök segítségével sikerült azonosítani a településeket, amelyek a Neamț megyében található Târgu Neamț melletti sűrű erdőkben rejtőztek.
A feltárt erődített települések az eneolitikumból (a neolitikum és a bronzkor közötti átmeneti korszakból) és a bronzkorból származnak, tehát körülbelül 5000 éves múltra tekintenek vissza.
Magasan fekvő, védett települések

Vasile Diaconu professzor, a Neamți Nemzeti Múzeumkomplexum munkatársa elmondta:
"A LiDAR-vizsgálatok kimutatták, hogy az erődített települések többsége magasan fekvő, jól belátható területeken helyezkedett el. Ezeket árkokkal, sőt földsáncokkal is megerősítették, hogy növeljék védelmüket."
Diaconu professzor hozzátette: "A helyszíni mérések szerint néhány ilyen árok lenyűgöző méretű volt – több száz méter hosszú –, és jelentős emberi erőfeszítést igényelt a megépítésük."
Középkori erődítmények feltérképezése
A kutatás során ugyanezt a nem invazív LiDAR-technológiát alkalmazták a középkori Neamț Citadella vizsgálatára is. Az erődítményt a 14. században, I. Petru moldvai fejedelem uralkodása idején építették.
A LiDAR-adatok nemcsak a történelmi jelentőséget növelik, hanem hozzájárulnak a turizmus fellendítéséhez és a műemlékek részletesebb dokumentálásához, új régészeti meglátásokkal gazdagítva a tudományos kutatásokat.
A Geocad Services közlése alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Nero, akit a történetírás démonizált? 09:30
- A nő, aki csak azért szavazhatott, mert azt hitték, férfi tegnap
- A mennyország tökéletes alkotóelemét keresték az alkismisták tegnap
- Kapu a túlvilágra: temetkezési szokások és a halhatatlanság vágya tegnap
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta tegnap
- Herculaneum polgári alighanem megsemmisültek a hősokktól tegnap
- A mongol csődörtől a szváziföldi Casanováig: hét alfahím a történelemből tegnap
- A szokásjog alapján kegyelem illette volna Hunyadi Lászlót tegnap