A középkor gyilkológépei, a lovagok
2015. augusztus 14. 18:23
Korábban
Bujálkodás, alkohol és zsákmány
Valóban olyan elviselhetetlen volt a lovagok élete? Ezt nem mondanánk. A középkor katonáinak mindennapjait három dolog is „feldobta”: az alkohol, a fosztogatás és a hölgyek. A lovagok esténként ünnepi ruhában ültek a legszebb nők mellett az udvarban, és többnyelvű társalgást folytattak Istenről, a világról, a királyról, a szórakozást pedig a jó ételek, a borssal fűszerezett bor és a tánc tették teljessé. A következő reggelen az edzett harci gépezetek magukra öltötték felszerelésüket, felültek lovukra, és azt tették, amire gyermekkoruktól tanították őket: harcoltak.
A háború egy lovag életének a legfontosabb része volt, ugyanis a csatamezőkön aratott győzelem hírnevet és a nők csodálatát ígérte, a legyőzött ellenfelet pedig gátlástalanul kirabolták. A jólét az ellenség összezúzott testében gyökerezett. A harcok hevében a katonák morálja gyakran megingott. Fosztogatva és zsákmány után kutatva vonultak át a vidéken nappal, míg éjjel mértéktelen alkoholfogyasztással szórakoztatták magukat. Az ilyen visszás helyzetek az egész lovagi réteg tekintélyét csökkentették.
14 éves korától a fiatal nemesember már szülei akarata ellenére is házasodhatott. Romantikus szerelmi történeteket mégsem igen várhatunk, a partner keresésekor a lovagot nem a szíve, hanem az esze vezette. Sok elszegényedett nemesi család csak a körültekintő házasságpolitikával tudta biztosította a túlélést. A hitvesi kapcsolat általában véve nem volt túl szenvedélyes, így az erejük teljében lévő lovagok a szexuális kielégülést a házasság kötelékein kívüli afférokban keresték.
A nemes férfiak ebben nem ismertek társadalmi különbségeket. Mivel nemes várúrnőket nehezen lehetett félrelépésre bírni – a teherbe eséstől, illetve a botrány kitörésétől való félelmük miatt – a lovagok inkább a cselédek és a parasztasszonyok szoknyáját emelgették. A lovagok családjainak mindennapjait ennél sokkal élesebb kellemetlenségek árnyékolták be. Az állandó aggodalom a kielégítő étel és ital miatt, a saját várukban uralkodó zord körülmények, az iszonyatos téli hideg, a vízhiány, az állandó járványok és nem utolsósorban egy ellenséges támadás lehetősége a lovagi javak ellen szilárd sorsközösséget kovácsoltak a házastársakból.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap