A DNS segítségével megoldás születhetett Marat bőrbetegségének rejtélyére
2019. november 25. 19:14 Múlt-kor
Korábban
A történelmi DNS-vizsgálatok jövője
A kutatás egy másik kérdést is felvet: lehetséges-e egyáltalán bőrbetegséget azonosítani valakiben DNS-minta által? „Ez egy fogós kérdés” – mondta Lalueza-Fox.
A DNS genetikai betegségeket fedhet fel, valamint egyéb betegségek jelenlétére utaló jeleket, azonban ami a fertőző betegségek kimutatását illeti, a DNS-elemzés még gyermekcipőben jár.
A kutató szerint valószínű, hogy Marat bőrbetegségét gombás fertőzés okozta, azonban a forradalmár testének, különösen bőrének vizsgálata nélkül lehetetlen biztos megállapítást tenni.
Paul-Jacques-Aimé Baudry: „Charlotte Corday” (1860) (kép forrása: mymodernmet.com)
Felmerülhet a kérdés: ha még a DNS segítségével sem lehet talán soha biztosat mondani Marat betegségéről, mi értelme van a próbálkozásnak?
Egy érv lehet a kísérletezés mellett az, hogy az egészségügyi szempontok nagyban befolyásolhatják a történelem menetét – Marat-t betegsége az aktív politikától való visszavonulásra kényszerítette éppen akkor, amikor hatalma csúcsán járt.
Lehetetlen megmondani, hogy ha állapota nem lett volna ilyen súlyos, vagy egyáltalán nem küzdött volna e betegséggel, és nem kellett volna mindennapjait a fürdőkádban töltenie.
Egészségi állapota – főként fájdalmai – emellett Marat tudatállapotát és viselkedését is befolyásolta. „Befolyásolhatta döntéseit, és azt is, ő hogyan hatott a történelemre” – mondta Lalueza-Fox. „Nagyon, nagyon beteg volt.”
Az elemzés minden hiányossága ellenére igen előremutatónak mondható – és további kutatásokat inspirálhat e területen, amelyek segítségével jobban megérthetővé válik a történelem.
Charlier, Lalueza-Fox és kollégáik kutatása az első példa a DNS sikeres alkalmazására egy retrospektív diagnózis felállításában. Próbálkozások korábban is voltak, ezek azonban elakadtak az állagmegóvás vagy a törvény, illetve etika szempontjain.
Néhány éve például egy kutatócsoportnak nem sikerült engedélyt szereznie Frédéric Chopin zeneszerző egy varsói templomban őrzött szívének vizsgálatára. Végül egy vizuális elemzéssel arra következtettek, hogy a komponista nagy valószínűséggel tuberkulózisban szenvedhetett.
A legfontosabb etikai szempont minden elhunyt személy DNS-ének vizsgálatakor az élő rokonok álláspontja – akkor is, ha a végső „diagnózis” nem minősülhet többnek merő spekulációnál.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Gomba, eper és zellerpuncs: Albert Einstein, az ínyenc, aki a hajvágásnak már nem volt a rajongója 12:02
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna 10:23
- Földrengés után tűzvész sújtotta San Francisco városának lakóit 1906-ban 08:14
- Amerikai blamázs: reménytelen puccskísérlet a Disznó-öbölnél tegnap
- Kötél általi halál lett a narodnyik forradalmárok végzete, örökségük mégis követőkre talált tegnap
- A birodalmi átok sem állította meg Luthert Európa történelmének megváltoztatásában tegnap
- A Rákóczi-szabadságharc lezárását már nem érhette meg a békére törekedő I. József tegnap
- Agrárutópia helyett rémuralom követte a vörös khmerek hatalomátvételét Kambodzsában tegnap