A 18 éves francia lány, aki 25 németet fogott el Chartres ostroma során
2019. február 11. 17:34 Múlt-kor
A francia tizenéves lány, Simone Segouin számos alkalommal kockáztatta életét a német megszállók elleni titkos háború során. A világ számos újságjába került bele az a híres képe, amelyen sapkájában, kockás rövid felsőjében és rövidnadrágjában – egy gépfegyvert szorongatva – lapul két felkelő társa között egy épület falánál. Az ellenállás oszlopos tagjaként részt vett vonatok kisiklatásában, hidak felrobbantásában az észak-franciaországi Chartres városában és a környékén, valamint Párizs és Chartres 1944-es felszabadításában is tevékeny szerepet vállalt. Ekkor még csupán 18 éves volt.
Korábban
Simone Segouin – álnevén talán ismertebb: Nicole Minet – 1925-ben született a franciaországi Thivars-ban. A hazája második világháborús német megszállása idején a Francs-Tireurs et Partisans nevű ellenálló csoport tagjaként 1944. augusztus 23-án követte el élete legjelentősebb tettét: a harcok során 25 német katonát ejtett foglyul, valamint többet likvidált a szövetségesek előrenyomulásakor Chartres ostrománál. Később Párizsban is jelen volt a főváros felszabadításánál. A háborúban mutatott bátorságáért hadnagyi rangot nyert, később pedig megkapta a Croix de guerre (hadikereszt) kitüntetést is.
„Az egyik legnagyszerűbb napjaim egyike volt, amikor a háború vége felé 25 német katonát kaptam el” – mondta egy interjúban a Daily Expressnek 2016-ban. „Jó érzés volt, amikor egyre valóságosabbá vált, hogy a hazánk hamarosan le fogja rázni magáról a megszállás terheit” – tette hozzá.
„Nem én voltam az egyedüli nő, aki csatlakozott az ellenálláshoz. (…) Büszke vagyok arra, amit csapatként, együtt értünk el. Ám a legszebb pillanat valószínűleg az volt, amikor Charles de Gaulle tábornokkal bevonulhattunk Párizsba. Csodálatos érzés volt belépni a városba, ám az izgatottságom igencsak korlátozott volt akkor még, hiszen ez a tett még elég veszélyesnek bizonyult” – magyarázta.
Simone egyik első küldetése az volt, hogy el kellett lopnia egy német tiszttől egy kerékpárt, amellyel – annak átfestését követően – felderítő feladatokat kellett végrehajtania, majd üzeneteket továbbított vele. MP 40-es géppisztolyát (Maschinenpistole 40) is ugyanettől a némettől szerezte.
A lány a háborút követően nővér lett Chartres városában, ahol a hőstettei révén rendkívüli népszerűségre tett szert. A közeli Courville-sur-Eure nevű falucskában egy utcát is elneveztek róla.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.