A magyar futball Mohácsai
2014. október 6. 10:34 MTI
Szombaton Bukarestben játszik Európa-bajnoki selejtezőt a magyar labdarúgó-válogatott: a mérkőzésre napra pontosan egy évvel az emlékezetes amszterdami vb-selejtező után kerül sor, amelyen a magyar válogatott történetének legsúlyosabb vereségét (1-8) szenvedte el a hollandoktól. Az MTVA összeállításában a magyar futball elmúlt 60 évének "kataklizmáit" vette górcső alá.
Korábban
A szurkolók nemzedékeinek emlékezetébe legjobban Bern neve égett bele, ahol 1954. július 4-én a világbajnokság döntőjében a verhetetlennek hitt, toronymagas esélyes Aranycsapat 3-2 arányban alulmaradt az NSZK válogatottjával szemben. Az akkor sorstragédiaként megélt vereség sokkolta az országot, az elvesztett döntő után robbant ki a Rákosi-rendszer első spontán tüntetése, amelyet a pesti humor "kis focialista forradalomnak" nevezett el. Az Aranycsapat az 1956-os forradalom után széthullott, de a magyar válogatott továbbra is a világ legerősebbjei közé tartozott: 1962-ben és 1966-ban is a negyeddöntőig jutott a vb-n, utóbbin világszenzációt keltve a címvédő brazilokat is megverte.
A berni döntő elején
A magyar labdarúgás "Mohácsa", ahogy a köztudatba bevonult, 1969. december 3-án Marseille-ben következett be. Ma már talán furcsán hangzik, de a szurkolók számára hatalmas megrázkódtatást jelentett, hogy a magyar válogatott történetében először a selejtezők után nem jutott ki a világbajnokságra. A már megnyertnek hitt selejtezőcsoportban végül pontegyenlőség alakult ki Magyarország és Csehszlovákia között, így a továbbjutásról pótselejtező döntött. A Marseille-ben lejátszott mérkőzésen a válogatott teljesen összeomlott és 4-1 arányú vereséget szenvedett.
Adamec szabadrúgásából megszületik a csehszlovákok harmadik gólja a Csehszlovákia-Magyarország VB selejtező labdarúgó-mérkőzésen a Marseille-i Stade Velodrone-ban
A mérkőzést közvetítő Szepesi György "jönnek a csehszlovákok" felkiáltása szállóige lett, a meccs után az elkeseredett védő, Mészöly Kálmán így nyilatkozott: "A mi időnk lejárt". A hatalmas pofon után a magyar labdarúgás rövid időre magához tért, s bár az 1974-es vb-részvétel egy utolsó pillanatban a svédektől bekapott gól miatt elmaradt, 1978-ban és 1982-ben is ott volt a világbajnokságon az együttes. A csapat mindkétszer már a csoportkörben kiesett, de helytállt, 1982-ben pedig világszerte feltűnést keltett a salvadoriak ellen aratott 10-1-es győzelem.
A magyar futball eddigi utolsó nagy korszaka 1986. június 2-án a mexikói világbajnokságon, Irapuatóban ért véget. A szovjetektől az első csoportmeccsen elszenvedett 6-0-ás vereség okait azóta is keresik, de a tény tény marad: a válogatott, amelyhez a szakemberek és a közönség is nagy reményeket fűzött, ismét a csoportkörből esett ki. Pedig a szövetségi kapitány Mezey György a hazai futballközegre rácáfolva világszinten is jegyzett válogatottat alakított ki, amely Európából elsőként jutott ki a vb-re és az európai ranglista élén állt. A megmagyarázhatatlan összeomlás korszakhatárt jelentett: magyar válogatott az azóta eltelt majdnem három évtized alatt nem jutott sem Európa-, sem világbajnokságra. Innen számítódik a Végh Antal nagy visszhangot kiváltó könyvében "gyógyít6atlannak" nevezett magyar futball mélyrepülése.
Magyar szurkolók a Szovjetunió-Magyarország mérkőzésen
A remény 1997-ben csillant fel utoljára, hogy aztán annál nagyobb legyen a kiábrándulás. A Csank János szövetségi kapitány által irányított válogatott a selejtezőcsoportban a norvégok mögött a második helyen végzett, miután az utolsó forduló utolsó percében egy öngóllal pontot mentett Finnország ellen. A pótselejtezőn Jugoszlávia volt az ellenfél és az első, hazai mérkőzésen a "plávik" átgázoltak a magyar csapaton. Az ellenfél már a félidőben 5-0-ra vezetett, a végeredmény megalázó 7-1 lett. A megsemmisítő vereség másnapján a Nemzeti Sport szinte teljesen fekete címlappal jelent meg, a tudósításban a kudarcot Marseille-hez és Irapuatóhoz hasonlították. A visszavágó már csak formalitás volt, az összezuhant csapat Belgrádban öt gólt kapott és összesítésben 12-1 arányban maradt alul, a vb ismét csak álom maradt.
Az utolsó nagy pofon éppen egy éve érkezett: a vb-selejtezőcsoportban a továbbjutásra matematikailag még esélyes válogatott - amely előzőleg Bukarestben sima 3-0-ás vereséget szenvedett - Amszterdamban a hollandoktól 8-1-re kapott ki. A mérkőzés után lemondott Egervári Sándor szövetségi kapitány, akinek utóda Pintér Attila lett, neki az északírektől elszenvedett vesztes Eb-selejtező után kellett távoznia.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
sport
- Több mint 100 éves múltra tekint vissza a komáromi labdarúgás
- Munkahelyeken is buzdítottak a rendszeres testedzésre
- Valódi mester volt Baróti Lajos, a magyar válogatott rekorder szövetségi kapitánya
- Betegen állt ki utolsó meccsére a bokszlegenda, Muhammad Ali
- 10 tény a kerékpározás történetéből
- A Városliget jegén könnyedén szerelemre lobbanhattak a pesti fiatalok
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon
- Előnyei mellett számos hátránnyal járt az Asszuáni-gát megépítése 09:05
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.