225 éve jelent meg a Mindenes Gyűjtemény
2014. július 1. 11:19 MTI
Kétszázhuszonöt éve, 1789. július 1-től jelent meg folyamatosan a Mindenes Gyűjtemény, az első magyar tudományos népszerűsítő és irodalmi folyóirat.
A lapot alapító Péczeli József 1750-ben született Putnokon. A debreceni református kollégiumban, majd 1778 és 1782 között Lipcsében, Jénában, majd Bernben és Genfben, végül Utrechtben tanult. 1783-ban szentelték lelkésszé, s még abban az évben meghívta a komáromi evangélikus gyülekezet, amelynek 1792-ben bekövetkezett haláláig lelkésze maradt. (II. József türelmi rendelete két évvel korábban tette szabadabbá a protestánsok vallásgyakorlását.)
Péczeli fontos szerepet játszik a magyar költő mese történetében, Haszonnal mulattató mesék címmel 1788-ban adta ki Ezópusz és Lafontaine fabuláinak magyarítását. Az eredeti műveket nem csak magyarította, de át is költötte, politikai mondanivalót csempészett beléjük, dicsérve a szabadságot, a dicső magyar múltat. Költeményeit és szomorújátékait is a haza felvirágoztatásának gondolata vezérelte, a nemzeti nyelv ügyét mindennél előbbre valónak tartotta. Emellett úgy vélekedett, hogy a nemzet gyarapodásához és felemelkedéséhez szükséges az enciklopédikus tudás terjesztése.
E cél érdekében 1789-re érlelődött meg benne a folyóirat alapításának gondolata. Az első szám 1789. július 1-jén, Szent Jakab havának első napján jelent meg, és a beköszöntő így szólt az olvasókhoz: "Sok jó Hazafijaknak kérésekre ... megindítjuk e' Gyüjteményünket, még pedig ez után minden Héten kétszer egy-egy árkust küldünk öt R. forint előfizetésért, mellyeket az ezt ólvasni kívánó Érdemes Hazafijak minden bátorsággal fel-küldhetnek frankón (bérmentesen) akár hozzánk akár a' Komáromi Postamester Úrhoz." Péczeli megígérte, hogy ha az előfizetők száma eléri a 900-1000 lelket, évi ezer tallért ajánl fel egy nyelvművelő társaság létrehozására.
Nem így történt. A megrendelők száma egy év múlva, 1790-ben is csak 137 fő volt, közülük is 40 helyi, komáromi illetőségű. A sikertelenség okát a sajtótörténészek a Mindenes Gyűjtemény célközönségében látják. Péczeli a hasznos, tudományos ismereteket azok körében akarta terjeszteni, akik e tekintetben pallérozásra szorultak, azaz a kis- és középnemeseket, valamint a női olvasókat szerette volna előfizetőnek megnyerni. Az említetteket azonban egyáltalán nem vetette fel a pénz.
A Mindenes Gyűjtemény eleinte egy héten kétszer, hétfőn és csütörtökön jelent meg, a benne közölt írások "tudós" tartalma miatt inkább tekinthető folyóiratnak, mintsem politikai újságnak. A közreadott szövegekre az akkoriban világhódító útjukra induló demokratikus eszmék, a nép felvilágosításának gondolata és egyfajta nemesi reformizmus nyomta rá a bélyegét - nem véletlen, hogy a szerkesztőknek a Helytartótanáccsal, a cenzúrával is meggyűlt a bajuk.
Az anyagi és terjesztési gondok miatt a Mindenes Gyűjtemény 1790 végétől folyóiratként nem jelent meg többé, 1791-ben és 1792-ben évkönyv formájában még kiadták, de Péczeli József 1792. december 4-én, negyvenkét éves korában bekövetkezett halálával végleg megszűnt. Nevét utca viseli Komáromban, szülővárosában, Putnokon a Mindenes Gyűjtemény megindulásának centenáriumán avatták fel emléktábláját.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Szokatlanul enyhe ítéletet kaptak a frankhamisítók 09:05
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról? tegnap
- 10 tény a Hirosimára és Nagaszakira dobott atombombákról tegnap
- Legjobb hegedűinek nevet is adott a legendás hangszerkészítő, Antonio Stradivari tegnap
- Nixon is szervezett randevút Gábor Zsazsának tegnap
- A szíriai polgárháború és az orosz–ukrán háború hatása Magyarország nemzetbiztonságára tegnap
- Háború a diáklányok szemszögéből tegnap
- A világ legnagyobb hatalmai közé akarta emelni országát az utolsó iráni sah tegnap