Kik voltak a szarajevói merénylet résztvevői?
2014. június 25. 17:42
Korábban
A gyilkosság politikai háttere
A merénylet politikai hátterét a hatóságok csak részben tudták feltárni a vizsgálat során, mivel a szálak a szomszédos országba vezettek. Az egyre inkább világossá vált, hogy nem a főherceggel végző Princip, hanem Ilić a csoportban a kulcsfigura, aki „felsőbb" belgrádi kapcsolatokkal rendelkezett. Kiderült, hogy a hírhedt „Fekete Kéz" nevű titkos társaság állt a merénylet hátterében, melynek Ilić is tagja lett belgrádi tartózkodása idején. A szervezet első számú vezetője Dragutin Dimitrijević szerb vezérkari ezredes, aki egyúttal a szerb titkosszolgálat élén állt. A szerb katonatisztek által alapított szélsőséges nacionalista szervezet céljának az idegen uralom alatt élő szerbek felszabadítását és Nagy-Szerbia létrehozását tekintette, aminek érdekében külföldön is titkos sejteket hozott létre és politikai merényleteket tervezett.
Dimitrijević ezredes már 1911-ben merényletet tervezett a boszniai kormányzó, Potiorek tábornok ellen, majd 1914 elején ismét ugyanő volt a célpont, és azt a Mehmedbašićot bízták meg (aki egy mérgezett tőrt kapott a végrehajtáshoz, ám a kísérletig sem jutott el), akit Ilić bevont a szarajevói merényletbe is. Amikor Dimitrijević 1914 tavaszán megtudta, hogy a trónörökös 1914. június végén Szarajevóba látogat, egyből cselekedett. Alvezérei, Tankosić őrnagy, a szerb szabadcsapatok parancsnoka és a Boszniából származó Ciganović támogatták a tervet - megkezdődött a szervezés.
Mivel a Fekete Kéz kapcsolatban állt az Ifjú Boszniával, nem véletlen, hogy olyan fiatalokat bízott meg a merénylet elkövetésével, akik tagjai voltak az Ifjú Boszniának. Nemcsak fegyverrel látta el őket a Fekete Kéz, hanem térképekkel és pénzzel is, sőt az útjukat is egyengette boszniai emberein keresztül. A Fekete Kéz tagja volt a tuzlai üzletember, Jovanović is, ám a kulcsembernek egyértelműen Ilić számít, aki 1914-ben már a Fekete Kéz szarajevói sejtjét vezette. Ő biztosította az összeköttetést a szervezet és a merénylők csoportja között.
Az is kiderült, hogy a merénylők Belgrádból nemcsak a fegyvereket hoztak magukkal, hanem gyorsan ható mérget is, amivel öngyilkosságra készültek. Az volt az elképzelés, hogy így nem tudják kiszedni belőlük a résztvevők és a megbízók nevét, és a Fekete Kéz nem lepleződik le. A papírba csomagolt ciánkálit Ilić a fegyverekkel együtt kiosztotta reggel. A két tettesnek, Principnek és Čabrinovićnak sikerült bevennie a port, ám hatása nem volt halálos, a szer valószínűleg a nem megfelelő tárolás miatt elbomlott.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap