Piramis épült az egyiptomi írnoknak
2014. március 31. 18:10
3300 éves sírt találtak egy ősi temetőben az egyiptomi Abüdosznál. A síremlékhez - ahol több, magas rangú személy földi maradványa is előkerült - egykoron egy 7 méter magas lépcsős piramis kapcsolódott.
Korábban
Az Abüdosznál talált, sártéglából készült sír 3300 éves, s még tavaly, a téli, illetve tavaszi ásatási szezonban tárták fel. Három boltozatos sírkamrából áll, benne egy vörösre festett, homokkő szarkofággal, amely egy egyiptomi írnok, bizonyos Horemheb számára készült, s amelyen számos egyiptomi istenség képe és a Halottak Könyvéből származó idézet látható.
A síremlék sártégla falai
A szarkofágban nem találtak múmiát, a sírt a jelek szerint legalább kétszer kifosztották az ókorban. Az emberi maradványok azonban túlélték a fosztogatást: három-négy feldarabolt férfi csontvázat, 10-12 női csontvázat és legalább két gyermekét találták meg a régészek. Az archeológusok szerint a sírkamrák a föld alatt helyezkedtek el, s eredetileg csak a lépcsős piramis, illetve a síremléket körülvevő fal volt látható a felszínen.
A 7 méter magas piramisban egy kis halottas kápolna lehetett, benne egy sztélével vagy szoborral, amelyen az elhunytak nevei és címei voltak olvashatók - mondta el Kevin Cahail, a Pennsylvaniai Egyetem doktorandusza a Livescience tudományos hírportálnak. Mint kifejtette, mára csak a sírakna derékszögű bejárata és vastag, az egykori piramis alapját alkotó falai maradtak meg.
A korban meglehetősen szokatlan volt, amikor az elitnek épült síremlékekben piramisokat is kialakítottak. Cahail - aki kutatásának eredményeit az Egyiptomi Amerikai Kutató Központ április 4-6-i éves portlandi gyűlésén fogja prezentálni - úgy véli, az eltemetettek közül egy-két személy a hadseregben szolgált, egy ilyen díszes, drága sírt ugyanis nem mindenki engedhetett meg magának. Egy másik sírkamrában usebti figurák (szolgaszobrocskák) kerültek elő, rajtuk a következő felirattal: "A Lovak Felügyelője, Rameszu (Ramszesz)". Cahail szerint ez katonai titulus lehetett, Rameszu (Ramszesz) pedig Horemheb bátyja vagy apja volt.
Mivel a sírban jóval több női csontvázat találtak, mint férfit, felmerült, hogy Rameszunak és Horemhebnek több felesége is lehetett egyszerre. Ugyan a poligámia (többnejüség) bevett gyakorlat volt a fáraók körében, nem tudni, hogy ez az előkelő egyiptomi férfiakra mennyire volt jellemző. Egy másik magyarázat szerint a sírt több generáció használta, a nők pedig a két férfi lányai, szülei, vagy más nőrokonok lehettek, esetleg a sírt később - engedély nélkül - újra felhasználták. Erre a radiokarbonos vizsgálatok adhatnak választ.
A szívamulett - további képek galériánkban
Az egyik legérdekesebb feltárt lelet a vörös és zöld jáspisból készült szívamulett volt, amely azért érdekes, mert mindkét jáspis nagyon kemény anyag és roppant nehéz kifaragni. Az amulettet minden bizonnyal az elhunyt mellkasára helyezték, amelynek hagyományát a Halottak Könyvéből ismerjük. A „szív megmérettetése” elnevezésű szertartás során az igazság mérlegének egyik serpenyőjébe az elhunyt szívét, a másikba egy strucctollat helyeztek, amely Maatot, az igazságosság és a rend istennőjét jelképezte. Amennyiben a halott szíve könnyebb, mint a strucctoll, az illető méltó, hogy az istenek társaságába kerüljön a túlvilágon. A strucctollnál súlyosabb szív viszont egyértelműen azt jelzi, hogy az eltávozott nem élt tisztességes életét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Szovjetunió
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- Előnytelen békét eredményezett Oroszország számára a bolsevik hatalomátvétel
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Tragikus véget ért űrutazásával rekordot állított fel Lajka kutya
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap