Akinek Erdély aranykorát köszönhetjük
2013. november 15. 12:00
Korábban
Okos gazdaságpolitikai döntések
Bár a fejedelemség népe eleinte inkább félte, mint szerette új urát, s országlása első diétáján rögtön megszavaztatta az uralkodóval való szembenállás akkor legmodernebb ideológiáját, a kálvini reformáció ellenállási tanát, az idő előrehaladtával a Bethlennel érkező kül- és belpolitikai stabilitás, gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődés, relatív széles külpolitikai mozgástér, nemzetközi sikerek, a folyamatos háborúzás és bizonytalanság utáni aranykor beköszöntének ténye enyhítette az alattvalók szembenállását, valamint kiváltotta az utókor megbecsülését.
Az elődje középkori viszonyokat tükröző gazdaságpolitikáját felváltva Bethlen újfajta kormányzásba kezdett: mivel ő maga nem tartozott a magyarországi nagybirtokosok közé, mint a többi erdélyi fejedelem, ezért azon bevételek növelésére törekedett, amelyet a fejedelmi jogkörből fakadóan meg tudott szerezni. Első intézkedései egyikeként az előd birtokadományait vette vissza, majd a nemesség megadóztatásán fáradozott, ám ezen kísérletei az egységes ellenállás miatt megbuktak.
A 16. századi elődök (főként Báthori István) gazdaságpolitikáját folytatva egyfajta merkantilista elvet vezetett be, amely az értékálló pénzek, s a bányák kincseinek Erdélyben tartására szorította a kereskedőket. Ügyes húzásnak bizonyult, hogy a városok iparosait különböző monopóliumokkal nagyobb bevételhez juttatta, így a városok módosabbak lettek. Az ekként megnövekedett jövedelmek után az adó is folyamatosan emelkedett. Jól jellemzi a tendenciákat Kolozsvár példája: míg 1614-ben a kincses városból csupán 350 forintot lehetett adó címén kipréselni, addig 1624-re már a 2400 forintos összeget is gond nélkül kifizették az ottani polgárok.
Bethlen a magyar származásúakra támaszkodott főként, ám Báthorival ellentétben nem keveredett konfliktusba a szászokkal, akiknek elismerte az erdélyi iparban játszott vezető szerepét, de igyekezett visszaszorítani azt.

Bethlen Gábor tudósai körében (1869-es olajfestmény)
A fejedelem a kereskedelem érdekében a termelés szabályozására építette ki gazdasági hatalmát. Az egyre bővülő exportot a külföldi kereskedők erősödő jelenléte mutatta, akik méhviaszt, állati bőröket, higanyt, sót, vasat és más bányakincseket szállítottak az országon kívülre. A nagy távlatokban gondolkodó fejedelemnél egy alkalommal még az a gondolat is felmerült, hogy svéd kereskedőkkel szövetségben kisajátítsa a modern ipar szerveződésében igen fontos réz európai piacát. A kereskedelemből és az egyéb fejedelmi monopóliumokból a bevételek jelentősen megemelkedtek (6-700 ezer forint), ami a központi hatalmat anyagilag függetlenné alakította.
Bethlen Gábor pártfogolta a tudományt és a művészetet, jövedelméből jelentős összegeket fordított a kultúrára. Gyulafehérváron protestáns főiskolát alapított, amelynek könyvtárát a felvidéki hadjárata alkalmával hozott több szekérnyi könyvvel rendezett be. Támogatta a tehetséges diákok külföldi útjait, németalföldi területekre, sőt még Angliába is finanszírozott tanulmányi küldetéseket.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59