Tó közepére épült a vaskori falu Skóciában
2013. szeptember 3. 10:37
Régészek a délnyugat-skóciai Wigtownshire melletti tóban fedezték fel az első olyan vaskori falut Skóciában, amely egy tó közepére épült. A szakértők meglepődve tapasztalták, hogy az épületek nem mesterséges alapok tetejére épültek, hanem közvetlenül a lápi tőzegen álltak.
Korábban
A délnyugat-skóciai Monreith birtokon brit régészek feltárták az első olyan vaskori települést, amelyet egy tó közepén alakítottak ki (loch village). A kis falu egy tőzeghalom tetején állt az i. e. 1. századtól kezdődően. Effajta tavi falvakat már korábban is fedeztek fel a brit szigeteken, ám ez az első, amelyet a mai Skócia területén találtak, továbbá ez lehet a legkorábbi is.
Az ásatás előtt semmi jel árulkodott arról, hogy egy ekkora szenzációs leletcsoport fog előbukkanni a Black Loch of Myrton tavából, később azonban sorra kerültek elő a kétezer éves tárgyak: egy kőből készült tűzhely, majd a házak fennmaradt faszerkezetei. A szakértők szerint a legmeglepőbb felfedezés, hogy az épületek nem mesterséges alapok tetejére épültek, hanem közvetlenül a lápi tőzegen álltak, amely az idők során fokozatosan „építette” magát szigetté, s később hét háznak adott otthont.
A 19. században a tó melletti földek művelés alá kerültek, habár Sir Herbert Maxwell, Monreith hetedik baronetje (albárója) az 1880-as években vaskori kalapácsfejeket és egy köszörűkövet tárt fel a területen. A földművesek vízelvezetési törekvései azonban nem tudtak "versenyre kelni" a tó környéki mocsaras részek erejével. Később szántásra alkalmatlanná vált, s legelőként használták a vidéket, a sziget pedig lassan elmerült a habokban. Három évvel ezelőtt újból csatornákon keresztül kezdték el elvezetni a felesleges vizet, s régészeti ásatásokat is folytattak a területen, ahol a megtalált gerendákról a radiokarbonos vizsgálatok megállapították, hogy több mint kétezer évesek.

Az ígéretes leletek, valamint a közeli White Loch of Myrton tava mellett fellelt ókori tárgyak alapján a régészeknek jó okuk volt azt hinni, hogy a közelben egykoron egy korai vaskori település állhatott. A szakemberek ellen az idő is folyamatosan dolgozott, hiszen a nemrégiben felállított csatornák komoly veszélyt jelentettek a nedves, tőzeges környezetben konzerválódott faszerkezetekre. Idén ismét visszatértek a skóciai AOC Archaeology Group szakemberei, és önkéntesek segítségével tárták fel a helyszínt.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Középkor
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak?
- A csata, ami megmentette Angliát: II. Henrik titkos győzelme
- Különös középkori gyógymódok: menyéthere és varázsigék
- Több száz csontvázat találtak Gloucesterben
- Elit harcos fegyverére bukkantak Lengyelországban
- Először behódolt, majd fellázadt az angol király ellen Robert Bruce
- Loch szigete ritka középkori crannog - most feltátrják
- 10 építmény, amely a mai napig ámulatba ejti az embereket
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap