Római konferencia a Magyar Királyság népeiről
2013. január 29. 16:20 MTI
Háromnapos tudományos konferenciát rendez Rómában A Magyar Királyság népeinek történelme, irodalma, kultúrája az Osztrák-Magyar Monarchia idején (1867-1918) címmel a Magyar és Közép-Kelet-Európai Tanulmányok Egyetemközi Kutatóközpont (CISUECO), a Balassi Intézet-Római Magyar Akadémia, valamint a Roma Tre Egyetem politikatudományi tanszéke szerdától péntekig.
Korábban
A tanácskozást az olasz egyetemeken magyar irodalmat, nyelvet, kultúrtörténetet tanító olasz professzorok indítványozták, a 2009-ben tartott Nagy-Magyarország vége című konferencia folytatásaként. Az ott elhangzott előadásokból könyv született Terror és reakció között 1918-1920 címmel - mondta Molnár Antal, a Római Magyar Akadémia igazgatója az MTI-nek.
Kifejtette: a fő cél az újabb konferenciával, hogy átfogóan bemutassák, miként éltek együtt a monarchia népei. Az igazgató felidézte, hogy a korszak az 1970-es években a magyar tankönyvekben még úgy szerepelt, hogy a monarchia a népek börtöne volt.
"A magyar és olasz kutatók megpróbálják bemutatni az olasz közönség számára a monarchia népeinek kultúrtörténeti, irodalmi, művészeti, építészeti eredményeit, és a sok toleranciát, amely jellemezte azt az ötven évet" - tette hozzá. Molnár Antal tájékoztatása szerint nem a hagyományos osztrák-magyar viszonylatban, a meghatározott politikai függőségben vizsgálják az előadók a monarchiában élő népeket. Egy magyar-horvát kutatás ugyanis kimutatta, hogy a politikai függés nem jelent gazdasági, kulturális lemaradást. A professzorok a konferencián a kulturális életet a kávéházi élettől a filozófián, az irodalmon, az egyháztörténeten, a földrajzon át a publicisztikáig elemzik, széles kulturális tablót mutatva és ezzel eligazítást adva a korszakról az érdeklődő olasz közönségnek.
A tudományos rendezvény két helyszínen zajlik, délelőtt a Roma Tre Egyetemen, délután az akadémián. A résztvevők Bologna, Chieti, Firenze, Messina, Milánó, Nápoly, Padova, Pisa, Róma, Udine és Velence egyeteméről érkeznek. Magyarországról a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről Armando Nuzzo a magyar irodalomról tart előadást, az Eötvös Loránd Tudományegyetemről (ELTE) Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója Az egyház, az állam és a civil szervezetek a 19. század végén címmel ad elő, Molnár Antal (ELTE) a Római Magyar Akadémia igazgatója vallástörténeti kérdésekről beszél, Ordasi Zsuzsanna a Veszprémi Egyetemről pedig a magyar művészet és építészet szerepéről értekezik.
A Magyar Tudományos Akadémia képviseletében Turgonyi Zoltán filozófus a dualizmus kori magyar filozófiáról beszél, Egyed Péter a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetemről az erdélyi magyarok kulturális életéről, Vojislav Pavlovic Belgrádból, a Balkán-tanulmányok Központjából a Szent István koronája alatt élő szerbek politikai életéről ad elő. Töttössy Beatrix, a firenzei egyetem tanára a korszak esztétikájáról és etikájáról tart előadást.
A magyar nyelvvel és irodalommal foglalkozó olasz professzorok közül Roberto Ruspanti, a CISUECO alelnöke, az udinei egyetem tanára a dualista korszak nagy európai liberális személyiségéről, Eötvös Józsefről értekezik. Amedeo di Francesco a nápolyi egyetemről a monarchia földrajzát elemzi Krúdy Gyula regényein keresztül. Mindhárom nap zárásaként egy-egy dokumentumfilmet vetítenek, Gilberto Martinelli filmrendező munkáit: A trikolór jegyében - Olaszok és magyarok a Risorgimentóban, A szabadság keserű íze - Márai Sándor és Nápoly, valamint Guido Romanelli - A budapesti küldetés címmel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Regényeivel vette fel a harcot a fasizmus terjedése ellen Karel Čapek tegnap
- Máig számtalan kérdőjel lengi körül az 1996-os dagesztáni túszdrámát tegnap
- Látványos színpadi shownak hitték Richmondban a tűzvészt tegnap
- A Watergate-botránnyal teljesen aláásta hatalmát Richard Nixon tegnap
- Vígjátékba illő módon lopták el a Végzet kövét 2025.01.08.
- Nem is Dom Pérignon találta fel a pezsgőt? - 10 érdekesség a habzó italról 2025.01.08.
- Az űr meghódítására hívta fel az emberiség figyelmét Stephen Hawking 2025.01.08.
- A belháborúk mellett a változó klíma is okozta Tikal hanyatlását 2025.01.08.