Visszaállítanák a Munka hőse kitüntetést
2012. december 11. 13:21 MTI
Az orosz államfő visszaállítaná a Munka hőse kitüntetést, ugyanakkor szerinte nem szabad lemásolni a szovjet korszak elismerését - hangzott el hétfőn azon a találkozón, amelyen Vlagyimir Putyin az úgynevezett elnöki megbízottakkal találkozott.
Korábban
A sztálini korszakban - 1927-ben alapított és 1928-1938 között - adományozott kitüntetést a több éve dolgozó élmunkások kaphatták a szakszervezetek ajánlása és a munkásgyűlések döntése alapján. Az elismerés mellé a kitüntetettek az annak idején hiánycikknek számító értékes ajándékokban is részesültek: például egy pár csizmát vagy egy vég szövetet kaptak.
A Munka hőse kitüntetés újbóli bevezetését az idén augusztusban Igor Holmanszkih, Vlagyimir Putyinnak az uráli föderációs körzetbe májusban kinevezett képviselője kezdeményezte. Az Uráli Vagongyár korábbi üzemvezetője arról vált híressé, hogy egy 2011 decemberi televíziós műsorban felajánlotta Putyinnak, munkásaival Moszkvába utazik és megvédi a hatalmat. A VCIOM orosz közvélemény-kutató intézet október eleji felmérése szerint a megkérdezettek 67 százaléka támogatta a Munka hőse kitüntetés visszaállítását.
Vlagyimir Putyin a moszkvai Vörös téren álló Lenin-mauzóleum mellett is kiállt az elnöki megbízottak előtt. Nem értett egyet azzal a véleménnyel, hogy a proletárforradalom vezetőjének bebalzsamozott holttestét őrző márványépület megléte ellentmondana az orosz hagyományoknak. Sőt, az orosz államfő a Lenin-mauzóleumot a kijevi kolostormúzeummal, a Lavrával és az egykori szerzetesek múmiáival hasonlította össze, mondván, hogy azokat is meg lehet tekinteni.
A nagy visszhangot kiváltó korrupciós ügyekre kitérve az orosz államfő közölte, hogy keményen és következetesen kell fellépni, de nem kell elsietni a lépéseket, mert ha a bíróságok a megfelelő bizonyítékok hiányában hozzák meg döntésüket, akkor Oroszország visszatér 1937-be.
Vlagyimir Putyin szerint az emberek nem forradalmat, hanem változásokat akarnak az országban. Az orosz államfő azt is cáfolta, hogy az oroszországi tiltakozó mozgalom a szigorítások miatt lanyhult. Úgy vélte, hogy az emberek azért nem mennek ki az utcára, mert nem akarnak megrázkódtatásokat Oroszországban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap