2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Magyar emlékek a Hofburg kincstárában

2012. december 11. 16:48 MTI

I. Ferenc több terv közül választott

A kiállított ornátusok (díszruhák) között a figyelmes látogató megtalálhatja a Szent István-rend nagymesteri öltözetét: egy fehér prémszegélyes, arannyal hímzett zöld köntöst és vörös tunikát.
A szakértő tájékoztatása szerint a rendet Mária Terézia alapította magyar királynői minőségében, méghozzá Esterházy Ferenc gróf unszolására. A Szent István-rend egészen a XX. század elejéig fennállt; polgári rend volt, a már meglévő katonai rendet egészítette ki. A kiállítás egy másik termében a nagymesteri jelvények egyik, briliánsokkal kirakott példánya külön vitrinben is megcsodálható.

A művészettörténész felhívja a figyelmet arra a díszruhára is, amelyet I. Ferenc fia, V. Ferdinánd magyar királlyá koronázásakor viselt. "Az öltözet külön erre az alkalomra készült" - magyarázza. A hermelinprémes palást és sujtásos magyar tábornoki ruha Phillipp von Stubenrauch színházi kosztümtervező tervei alapján készült el 1830 körül. I. Ferenc több terv közül választott. Az eredeti rajzok szintén megtalálhatók a tárlaton, köztük az, amelyet az uralkodó saját kezűleg megjelölt, jelezve, hogy melyik legyen a végleges változat.

A kincstár termeiben tovább haladva további érdekességekre lelhet a látogató. Itt található az úgynevezett Bocskai-korona is, amelyet Bocskai István erdélyi fejedelem kapott 1605-ben I. Ahmed szultántól, de amelyet soha nem viselt. "Bocskai tisztában volt vele, hogy nem számított volna érvényes koronázásnak, ha elfogadja. Magyar királyt a szokások szerint érvényesen csak úgy lehetett koronázni, ha az Székesfehérvárott, illetve Pozsonyban a Szent Koronával és az esztergomi érsek által történik" - mutat rá a művészettörténész.

"A 'pogány ajándékot' Bocskai egy kis kereszttel egészíttette ki" - említi meg Páll Csilla. Elmondja azt is, hogy a koronát Bocskai halála után leszármazottai a császári udvarba szállíttatták, azóta a kincstárban található. A későbbi erdélyi fejedelem, a Habsburg-ellenes felkelés vezetője Bécsben töltötte gyermekkora egy részét, az apja a kancellária titkára volt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár