Nagy ókori kikötőt találtak Izraelben
2012. július 18. 10:23 MTI
Nagy ókori kikötő maradványait tárták fel Izrael északi részén, Akkóban - jelentette be kedden az Izraeli Régészeti Hatóság. Ez a görög időkből származó legnagyobb és legfontosabb kikötő. A feltételezések szerint a létesítményt i. e. 300-200 között hadikikötőként használták.
Korábban
Az ásatások során előkerültek az egykori mólókat alkotó nagy szikladarabok. Feltártak olyan nagy, megmunkált köveket is, amelyek egykor valamilyen épület falait alkothatták. A legérdekesebb leletek közé tartoznak az ötször nyolcméteres "burkolólapok", amelyeket két kőfal között fektettek le.
"Ez valószínűleg sólya lehetett, a hajók vízre engedéséhez vagy a partra vontatásához nélkülözhetetlen csúsztatópálya. Vélhetőleg hadihajók használhatták" - magyarázta Kobi Sarvit, az Izraeli Régészeti Hatóság búvárrégészeti részlegének igazgatója, hozzátéve, hogy további vizsgálatok szükségesek e feltételezés alátámasztásához.
A szakember szerint a leletek módszeres rombolásról tanúskodnak. Azt nem lehet tudni, hogy a pusztítást I. Ptolemaiosz Szótér vitte-e véghez i. e. 312-ben, vagy a makkabeusfelkelés során rombolták le i. e. 167-ben, esetleg más esemény vetett véget a kikötőnek.
A kövek mellett több ezer kerámiatöredéket találtak, köztük több tucat ép cserépedényt, valamint fémtárgyakat tártak fel. Az első vizsgálatok arról tanúskodnak, hogy az edények egy része az égei-tengeri szigetekről, egyebek közt Rodoszról, Koszról származik, de találtak a Földközi-tenger partvidékéről érkezett portékát is.

I. Ptolemaiosz Szótér (i. e. 367 - i. e. 282.) makedón diadokhosz, az Egyiptomban uralkodó Ptolemaida-dinasztia alapítója és első királya i. e. 305-től haláláig. Júdás Makkabeus vezetésével felkelés tört ki (i. e. 167-142), és a maroknyi zsidó csapat győzelmet aratott a szír-görög megszállók felett.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap