Expedíció a 75 éve elhunyt pilótanő nyomában
2012. június 18. 15:21 MTI
Nem sok nyomot hagyott maga után Amelia Earhart, a híres amerikai pilótanő, aki 75 évvel ezelőtt tűnt el a Csendes-óceán térségében - egy lelkes csapat július 2-án mégis elindul, hogy újra megpróbálja felkutatni.
Korábban
Huszonhárom éven belül ez már a tizedik alkalom, hogy a történelmi repülőgépek felkutatására alakult nemzetközi csoport, a TIGHAR tagjai expedíciót szerveznek Nikumaroro (más néven Kiribati) szigetére. Arra keresnek bizonyítékot, hogy a pilótanő bizonyos ideig túlélte gépe lezuhanását. "Ezúttal a gép roncsainak maradványait fogjuk keresni" - közölte Richard Gillespie, a TIGHAR vezetője.
1937. július 2-án a 39 éves Amelia Earhart világkörüli útjának utolsó szakaszára szállt fel Fred Noonan navigátor kíséretében. Lockheed Electra típusú kétmotoros gépén keletről nyugat felé repülve az Egyenlítő mentén haladt. Ő volt az első nő, aki átrepülte az Atlanti-óceánt, de számos más egyedülálló teljesítmény is fűződött a nevéhez. A végzetes napon Új-Guineából tartott Howland szigete felé, ahol üzemanyagot szándékozott felvenni Kalifornia eléréséhez.
Néhány órával a felszállás után, utolsó rádióüzenetében arról számolt be, hogy nem sikerült megtalálniuk a szigetet, és "az üzemanyag szintje kezd süllyedni". Franklin D. Roosevelt amerikai elnök hiába indított expedíciót felkutatásukra, a két pilótát végül eltűntnek nyilvánították a hatóságok.
A TIGHAR évről évre új bizonyítékokat igyekszik felhozni annak az elméletnek az alátámasztására, amely szerint a két pilóta épségben leszállhatott az akkor lakatlan, brit fennhatóság alatt álló Gardner-szigeten (ma Nikumaroro), egy apró lakatlan atollon, és egy ideig túlélhette a katasztrófát, miközben gépüket elnyelte a tenger.
Július 2-án húszegynéhány tudós, köztük több régész indul el a Hawaii-szigetekről, Honoluluból, hogy tíz napon át kutassa a feltételezett helyszínt, és ezúttal először megvizsgáljon egy mélytengeri árkot is a Gardner-szigettől nyugatra. Hajójukat jelfogókkal és szonár berendezésekkel szerelték fel, amelyek segítségével elkészíthetik a tenger alatti térség domborzati térképét. Munkájukat olyan robot is segíteni fogja, mint amelynek segítségével sikerült megtalálni az Atlanti-óceánon 2009-ben eltűnt 447-es számú Air France-járat adatrögzítő fekete dobozait. Amennyiben rábukkannak az általuk keresett gép roncsaira, lefényképezik az egyes darabokat, feljegyzik pontos helyüket, hogy később további expedíciót indítsanak.
A TIGHAR vezetőjének nincs konkrét bizonyítéka arra, hogy a pilótanő sikeres leszállást hajtott végre, ám mély meggyőződése, hogy így történt. Hipotézisét "rendőri nyomozásra emlékeztető kutatómunka, különböző feltevések, egybeesések és elemzések támasztják alá". Munkatársaik a tragédia idején lakatlan szigeten olyan amerikai termékeket találtak, amelyek az 1930-as években készültek: egy szeplőtlenítő krémet tartalmazó tégelyt (Amelia Earhart állítólag utálta a saját szeplőit), egy bicskához tartozó késpengét, egy púdertartót, egy női lábbelibe való cipőfűzőt, egy darabka plexiüveget. Rábukkantak egy hajdani táborhely és elfogyasztott madarak csontjainak nyomaira is.
A szigetre néhány évvel a gép eltűnése után odaköltözött lakók repülőgéproncsokat emlegettek. Előkerültek emberi csontok is, de DNS-vizsgálatuk nem hozott eredményt. A pilótanő eltűnése után a legkülönbözőbb feltevések keringtek, például az, hogy valójában az amerikaiak kéme volt, és egy japán börtönben végezte napjait.
Az új, kétmillió dollárba kerülő expedíciót magánemberek pénzelik, az amerikai kormány pedig műszaki és diplomáciai segítséget nyújt hozzá. A kutatásról a Discovery tévécsatorna később filmet fog sugározni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. Államalapítás és az új rend megszilárdulása Magyarországon a 10–13. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Egyensúlyteremtő képességében rejlett Szent István sikereinek titka
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.