A neandervölgyiek lehettek az első európai művészek
2012. június 18. 14:19
Egy sor spanyolországi barlangrajz több ezer évvel régebbi, mint azt korábban gondolták; mindez azt jelenti, hogy a neandervölgyi emberek lehettek a legkorábbi barlangművészek az öreg kontinensen.
Korábban
A kutatók szerint az észak-spanyolországi El-Castillo barlang falán található a legrégebbi emberi műalkotás; erre a következtetésre a több mint 40 ezer éves festmény felületén található természetes lerakódások vizsgálata után jutottak a szakemberek.
Ez arra az időre tehető, amikor a modern ember anatómiailag már úgy nézett ki, mint mi, és már együtt élt Európában „unokatestvéreivel”, a neandervölgyiekkel. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a művészeti alkotások időben megelőzik az európai Homo sapienst, vagyis kizártnak tartják, hogy a modern ember munkája legyen. „Nem lenne meglepő, ha a neandervölgyiek Európa első barlangművészei lettek volna” – közölte Joao Zilhao, a Barcelonai Egyetem professzora.
A neandervölgyi embereket gyakran úgy festik le, mint egy állatias, durva ősembert, azonban a régészeti leletek mindezt megcáfolják: eltemették halottaikat, saját kezűleg gyártott, összetett eszközöket használtak és dekorálták is azokat. 2010-ben Zilhao és kollégái egy spanyol helyszínen kagylókban piros és sárga festéket találtak, amiket elképzelhető, hogy sminkszerűen, testfestés gyanánt használtak.
Mielőtt a neandervölgyiek 30 ezer évvel ezelőtt kihaltak, keveredtek és elvegyültek a modern emberek között, így DNS-állományunk 1-4 százaléka tőlük származik. A mai ember őse 41-42 ezer évvel ezelőtt jelenhetett meg az európai színtéren.
A barlangrajzok korának meghatározásánál a régészek egy viszonylag új módszert alkalmaztak. A radiokarbonos meghatározás helyett – mivel az hajlamos a szennyeződésre és ezáltal kevésbé pontos adatokat nyerhetnek ki belőle – Zilhao és társai az urán-tórium vizsgálatot hívta segítségül.
De kinek is a motívumai díszítik a barlang falát? Zilhao szerint a kormeghatározás után biztosra mondhatjuk, hogy a műalkotás minimum 40 800 éves. „Ez lehet néhány száz vagy néhány ezer évvel is idősebb, egy a lényeg: a minimum korhatár idején még nem voltak Európában őseink” – mondta. Paul Bahn brit régész is egyetértett spanyol kollégáival: „a kort nézve, úgy gondolom, ez nem kérdés, a neandervölgyiek voltak a barlangrajzok megalkotói.”
Más kutatók azonban nem olyan biztosak mindebben, hiszen időbeli átfedés van a neandervölgyieknek tulajdonított rajzok és a modern ember európai megjelenése között. Chris Stringer, a londoni Természettörténeti Múzeum kutatója szerint a brit szigeteken talált 41 ezer éves és a Németországban fellelt emberi maradványok és tárgyak a korai emberhez köthetőek. Úgy véli, a barlangrajzok alkotóinak jelöltjeit még mindig a modern emberek között kell keresnünk.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- Hatalmas lakomákkal ünnepelték a karácsonyt a középkorban
- Egész Firenze csodájára járt a Hugo van der Goes által készített oltárképnek
- A hercegi csel, amibe belebukott a király
- Két vallás találkozott Angkorvat templomában
- Aragóniai Beatrix személyében az egyik legelőkelőbb európai dinasztiából szerzett feleséget Mátyás király
- Halley-től a majákig: avagy a történelem megszámlálhatatlan világvége-jóslata
- 10 furcsaság a hóhérokról
- 10 tény az Árpád-házi királylányokról
- Jeruzsálembe is eljutott a világjáró viking király
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap