Bronzkori Facebook északról
2012. május 22. 08:57
A népszerű közösségi oldalhoz, a Facebookhoz hasonlítja egy cambridge-i kutató azokat a sziklarajzokat, amelyek Oroszországban és Svédországban kerültek elő. Az oroszországi Zalavruga és az Észak-Svédországban található Nämforsen lelőhelyén több mint 2500, állatokat, embereket, vadászjeleneteket, illetve korai kentaurokat és hableányokat ábrázoló rajzokat találtak.
Korábban
Mark Sapwell, a St John’s College Ph.D-hallgatója úgy gondolja, hogy sikerült megtalálnia a 900 millió taggal büszkélkedő közösségi oldal, a világszerte nagy népszerűségnek örvendő Facebook bronzkori változatát, amelyen a „felhasználók” megosztották egymással gondolataikat és érzelmeiket, mások feljegyzéseit pedig kezük nyomával ismerték el.
Az ősi közösségek azért festettek állatokat és örökítették meg a különböző eseményeket az Oroszország és Svédország északi részén található sziklákon, hogy azzal távoli törzsekkel kommunikáljanak a bronzkorban. Sőt egyfajta idővonalat is hagytak maguk után, amely több ezer év „bejegyzéseit” foglalta magában.
„Mint egy kommentelhető Facebook-poszt, ezek a rajzok nagyon 'társaságiak', s felkínálják a hozzászólás lehetőségét” – magyarázta Sapwell, akinek meggyőződése szerint a rajzok, miként a bejegyzések a Facebookon, a később érkezőket „kommentelésre” késztette, akik „lájkolták” a rajzokat.
A kutató két területet vizsgált: az oroszországi Zalavruga és az Észak-Svédországban található Nämforsen lelőhelyén több mint 2500, állatokat, embereket, vadászjeleneteket, illetve korai kentaurokat és hableányokat ábrázoló rajzok kerültek elő.
„Ezeket a területeket folyók kötötték össze, ezért valószínű, hogy a bronzkori közösségek tagjai hajókkal közlekedtek” – mondta el a 28 éves kutató. „Az általam tanulmányozott sziklarajzok zuhatagok és vízesések mellett találhatók – olyan helyeken, ahol az emberek fogták a kenuikat és megjelölhették, hogy ott jártak. Ez az ami különleges a helyben. Úgy gondolom, az emberek azért mehettek oda, mert tudták, hogy valaki már járt ott előttük” – tette hozzá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20