2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Amikor Franciaország balra fordult

2012. május 9. 16:23

A leköszönő elnök

1974-ben, 48 évesen választották meg Franciaország köztársasági elnökének Valery Giscard d'Estaing-ot, ezzel ő lett az ország harmadik legfiatalabb elnöke Napóleon és Jean Casimir-Perier után. „Változás a folyamatosságban” – hirdette az elnök, ami alatt a francia társadalom modernizálását értette, ezzel ez lett a hét évig tartó elnöki időszak legfontosabb sarokköve.

Valery Giscard d'Estaing többek között 21-ről 18 évre szállította le a nagykorúság korhatárát, szorgalmazta a TGV gyorsvasút illetve az internet előfutárának is tekinthető Minitel fejlesztését. 1975-ben meghívta az NSZK, Olaszország, Japán, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok kormányfőit Rambouillet-be a G6 megalakítására, amelyből aztán a világ nyolc legnagyobb gazdasági hatalmát – Oroszországgal és Kanadával kiegészülve – tömörítő G8 alakult ki.

Sokan kritizálták, amikor igen kockázatos külpolitikai játszmába bonyolódott távol a francia határoktól, Mauritániában. Az Opération Lamantin keretében vadászgépeket küldött a jelenleg is aktív Polisario-gerillák ellen, miután azok katonailag megszállták a Nyugat-Szaharát. Azonban még a titkos katonai tervek sem tudták megmenteni a Párizs által favorizált mauritániai vezetőt, Mokhtar Ould Daddahot, akinek hatalmát saját hadserege döntötte meg.

Tekintélyét még ennél is jobban kikezdte, amikor napvilágra került, hogy szoros kapcsolatot ápolt a Közép-afrikai Köztársaság élén álló Bokassa-rezsimmel, ami azért volt politikailag kényes ügy, mivel Jean-Bédel Bokassa diktátor illegális gyémántcsempészetet folytatott. Valery Giscard d'Estaing katonailag és pénzügyileg is támogatta az afrikai diktátort, akitől csak kormánya népszerűségcsökkenése után távolodott el. A Canard Enchaîné értesülése szerint Giscard d'Estaing is kapott ajándékba gyémántot Bokassától, aki később Franciaországba menekítette ki vagyonát – és saját magát.

Az elnök belpolitikai tevékenységével sem szerzett túl sok támogatót a konzervatív választók és a gaulleista párt tagjai körében. Rivalizálása saját miniszterelnökével, Jacques Chirackal oda fajult, hogy utóbbi 1976-ban lemondott, helyére a „Franciaország legjobb közgazdászának” tartott Raymond Barre került. Az 1978-as törvényhozási választásokat váratlanul a jobboldali koalíció nyerte, de Giscard d'Estaing lába alól kezdett kicsúszni a talaj. Az elnök az 1981-es elnökválasztáson végül alulmaradt baloldani kihívója, az üstökösként feltörő François Mitterrand ellen.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár