Husziták Nyíregyházán
2012. március 2. 16:34 MTI
Európa egyik legjobb középkori harcosai, a husziták hadviselési módszereit és az általuk használt különleges fegyvereket mutatja be az a tematikus történelmi vendégkiállítás, amelynek megnyitóját pénteken tartották a nyíregyházi Jósa András Múzeumban.
Korábban
A Varsói Állami Régészeti Múzeum szakemberei által készített Isten katonái - Jan Zizka és a husziták a Keresztes Lovagrenddel vívott harcban című tárlat Husz János (1369-1415) cseh pap és teológus által elindított vallási mozgalom, az európai reformáció előzményének is tekintett huszitizmus követőinek történelmét dolgozza fel az általuk viselt vallási háborúkon keresztül.
A katolikus egyház megreformálásáért küzdő Husz János 1415-ös mártírhalála után több mint tízéves véres háború kezdődött a husziták kelyhes és táborita irányzata, illetve a pápaság által támogatott keresztes seregek között.
A kiállítást az 1410-es grünwaldi csata hatszázadik évfordulója alkalmából, 2010-ben hozta létre a varsói múzeum - mondta Wojciech Brzezinski, a lengyel főváros múzeumának vezetője az ünnepélyes megnyitón. Az egyesült lengyel és litván seregek ebben a híres ütközetben arattak győzelmet a Német Lovagrend hadai felett, ebben a csatában harcolt Jan Zizka (1360-1424) is, aki később a huszitákat vezette eredményesen a keresztes seregek ellen.
Kovács Vilmos ezredes, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeumának parancsnoka beszédében kiemelte: a nyíregyházi tárlat egy olyan korszakról szól, amely a magyar történelemhez is köthető. Számos tabló és fegyverrekonstrukció mutatja be a huszita hadviselés jellemzőit: a történelem során először ők alkalmazták a középkori várak mobil sajátosságaként értelmezhető - néha háromezernél is több hadiszekérből kialakított - szekérvárakat, amelyből gyilkos rohamokat indítottak az ellenség felé.
A szekerekkel körülvett és ágyúkkal védett tábor biztos védelmet nyújtott a lövészeknek a lovasság rohamai ellen, támadáskor pedig a vasláncokkal összekapcsolt szekerek közül a lovagok felé kinyomuló harcosok szétzilálták az ellenséges hadrendet.
A könnyen mozgó, gyors huszita gyalogság speciális fegyvereket használt a nehézlovasság ellen: a gyakorta mezőgazdasági eszközökből kialakított lándzsákat, alabárdokat, pikákat, buzogányokat, valamint különböző méretű pallosokat, kardokat és más hosszúnyelű fegyvereket eredményesen használták a támadók ellen - tette hozzá Kovács Vilmos. A kegyetlenségükről és könyörtelenségükről híressé vált huszita harcosok addig egyedülálló hadviselési módszerét a 15. század folyamán több európai ország alkalmazta, így Hunyadi János és Mátyás király seregében is.
A nyíregyházi múzeumban berendezett, lengyel, magyar, szlovák és cseh múzeumok közös munkája eredményeként létrehozott tárlaton a korabeli fegyvereket és szekereket tekinthetik meg az érdeklődők.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap