Kiállítás a rabszolgatartó Jeffersonról
2012. január 26. 18:06 MTI
Minden ember egyenlőnek teremtetett - írta egykor Thomas Jefferson, a Függetlenségi Nyilatkozat egyik megfogalmazója, ám amint azt egy pénteken Washingtonban megnyíló kiállítás anyaga feltárja, ő maga is élete végéig tartott rabszolgákat.
Korábban
Ez a paradoxon a témája a Smithsonian Intézet Slavery at Jefferson's Monticello: Paradox of Liberty című kiállításának, amely október közepéig látogatható az Amerika Történeti Nemzeti Múzeumban. A tárlat korabeli dokumentumok, tárgyak és hat rabszolgacsalád sorsának feldolgozása segítségével idézi fel a Jefferson virginiai birtokán, Monticellóban folyt életet.
Többek között a Sally Hemings családjával kapcsolatos kutatások eredményeit is bemutatják. A történészek zöme már tényként kezeli, hogy a rabszolganő és Jefferson bensőséges kapcsolatban álltak egymással és gyermekük is született.
Hemings és Jefferson kilencedik generációs leszármazottja, a 32 éves Shannon Lanier a kiállítást nagy áttörésként értékelte és a párbeszéd komoly katalizátorának nevezte. "Nem könnyű mai fejjel megérteni a rabszolgaságot és Thomas Jeffersont. Ő volt az elnök, miért nem szabadította fel őket?" - tette fel a kérdést. Szerinte a kiállítás segít ennek az összetett kérdésnek a megválaszolásában.
A Smithsonian jó ideje következetesen dolgozik egy afroamerikai történeti múzeum létrehozásán. Többek között a Jefferson-kiállítás is alkalmas arra, hogy a közönség véleményét teszteljék a szervezők.

Mint az Amerika Történeti Múzeum igazgatója, Lonnie Bunch elmondta, a rabszolgaság továbbra is "az utolsó nagy elhallgatott" téma a nyilvános diskurzusban, holott központi szerepet töltött be Amerika történetének alakulásában.
"Ez olyan sztori, amiről tudjuk, hogy el kell mesélni. Bár azt is tudjuk, hogy ez nehéz lesz, az új múzeumnak beszélnie kell róla. Sok szempontból a Smithsonian legitimizálja ezeket a törekvéseket, így ha mi meg tudunk küzdeni a rabszolgasággal és Jeffersonnal, mások is képesek rá" - fűzte hozzá Lonnie Bunch.
A kutatások szerint Jeffersonnak, aki 1801-ben lett az Egyesült Államok harmadik elnöke, életében összesen mintegy hatszáz rabszolgája volt, és közülük csak kilencet szabadított fel. Ugyanakkor például egyik rabszolgája, George Granger irányította a birtokát és éves fizetést is kapott.
A kiállítás kurátorai feltárják, milyen hatással volt a korai Amerikára a rabszolgaság és Jefferson nézeteit is közlik, aki az emberek rabszolgasorba döntését "fertelmes bűnként" bélyegezte meg. Monticellót évente 450 ezer látogató keresi fel, a Smithsonian viszont milliók számára ad betekintést Jefferson múltjának személyes részleteibe.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59