Levetítették a Nagy Imre-perről szóló dokumentumfilmet Bécsben
2011. november 8. 11:21 MTI
Az osztrák fővárosban is bemutatták a Nagy Imre-pert és a perről készült 1958-as propagandafilmet bemutató magyar dokumentumfilmet. A vetítést a bécsi magyar kulturális intézetben tartották hétfőn este a film több készítője és a per egy egykori tanúja, az '56-os szerepe miatt 15 év börtönre ítélt Regéczy-Nagy László részvételével.
Korábban
A Nagy Imre-per, 1958 című, Egy propagandafilm titkos története alcímet viselő alkotás szakértőket, kortársakat megszólaltatva mutatja be az 1958-as propagandafilmet és azt, amit a jelenlegi kutatások szerint tudni lehet a perről. A dokumentumfilmben mások mellett Regéczy-Nagy és a szintén tanúként beidézett Bohó Róbert is visszaidézi emlékeit. A film szerkesztői Hanák Gábor és Szabó Csaba, a bécsi Collegium Hungaricum tudományos igazgatóhelyettese, rendezője Nagy Kata.
A dokumentumfilm alcíme arra utal, hogy amikor 1958-ban Rajnai Sándor, a Belügyminisztérium főcsoportfőnök-helyettese vezetésével elkészült a Nagy Imre volt miniszterelnök és társai ellen lefolytatott perről szóló propagandafilm, a hatalom saját korábbi szándékát megváltoztatva úgy döntött, hogy mégsem vetítik le. A film csak 1989-ben került elő.
Mint azt a szerkesztők elmondták, a per során készült több mint tíz órányi eredeti filmfelvételt 1962-ben Kádár János utasítására megsemmisítették, és csak annyi maradt fenn belőle, amennyi az 1958-as filmben látható. A per egyes részleteit a fennmaradt 72 órányi hanganyag segítségével rekonstruálták.
A filmben bemutatják a per eredeti helyszínét is - mondta el Móczán Péter producer. Ellentétben azzal, ahogyan azt sokáig gondolták, a tárgyalás nem a Fő utcai bíróságon, hanem a Gyorskocsi utcai börtön ideiglenesen tárgyalóteremmé berendezett kultúrtermében zajlott.
A Nagy Imre és társai elleni per a Rajk-perrel ellentétben titokban zajlott, de ugyanúgy kirakatper volt, mert "a vád maga volt az ítélet" - mondta a ma 86 éves egykori tanú, a Történelmi Igazságtétel Bizottság alapító tagja a vetítést követő pódiumbeszélgetésen. Az akkor a budapesti brit nagykövetségnél dolgozó Regéczy-Nagy Lászlót azért ítélték börtönbüntetésre, mert eljuttatta Nagy Imre kéziratát a diplomáciai képviseletre. Hat év után szabadult a börtönből.
Az egykori elítélt úgy vélekedett: mindkét per egyformán hazugságra épült, de a volt miniszterelnök pere esetében hosszabb ideig, 1989-ig tartott, amíg a hazugság megbukott. Nagy Imre a tárgyalás alatt tisztában volt vele, hogy csak erkölcsi halála árán menthetné meg az életét, és erre nem volt hajlandó - jelentette ki.
A dokumentumfilmet a magyar közszolgálati tévécsatornák idén júniusban sugározták.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.